Rusia prek “pikën e dobët” të Zelenskyt, përgatitet të sulmojë qytetin e tij të lindjes

HomeLajmeBota

Rusia prek “pikën e dobët” të Zelenskyt, përgatitet të sulmojë qytetin e tij të lindjes

Rusia ka filluar krijimin e një force sulmuese ushtarake që synon marrjen e qytetit të lindjes së presidentit, Volodymyr Zelenskyy, Kryvyi Rih, ka thënë ushtria e Ukrainës, pasi ka paralajmëruar se Moska mund të përgatisë operacione të reja sulmuese në jug të vendit.

Aljazeera shkruan në përditësimin e saj të rregullt mbi luftën në jug, se komanda ushtarake jugore e Ukrainës e përshkroi situatën si të tensionuar dhe tha se Rusia sulmoi përgjatë vijës së frontit të martën.

“Rusia ka filluar krijimin e një grupi sulmi në drejtim të Kryvyi Rih. Është gjithashtu shumë e mundshme që armiku po përgatit një kundërofensivë armiqësore me planin pasues për të arritur në kufirin administrativ të rajonit Kherson, “tha ajo.

Qyteti prodhues i çelikut i Kryvyi Rih, ku Zelenskyy u rrit, shtrihet rreth 50 km (30 milje) nga vija e frontit jugor.

Forcat ruse aktualisht kontrollojnë pjesë të jugut të Ukrainës që ata pushtuan në fazat e hershme të pushtimit të Moskës, por Kievi ka thënë se do të ndërmarrë një kundërofensivë për të rimarrë ato territore.

Ukraina tha të martën se forcat e saj kishin rimarrë 53 fshatra në rajonin Kherson të pushtuar nga Rusia./Abcnews.al

COMMENTS

x