Rusia përjetoi ditën më vdekjeprurëse në Ukrainë ndërsa të dhënat flasin për kaos dhe tërheqje të forcave të saj

2 minutes, 41 seconds Read

Rusia ka pasur humbjet më të mëdha në një ditë në vijën e frontit – pasi rreth 1000 trupa u vranë në vetëm 24 orë, ka pohuar Ukraina.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, kombi i shkatërruar nga lufta po vazhdon të rezistojë kundër forcave të Vladimir Putinit dhe ka zhdukur qindra ushtarë të tij.

Kievi pretendon se 950 ushtarë rusë u vranë të dielën, duke shënuar numrin më të lartë të vdekjeve në një ditë të vetme që nga fillimi i agresionit tetë muaj më parë.

Kështu, numri i përgjithshëm i ushtarëve rusë të vrarë deri në 71.200.

Ukraina gjithashtu pretendoi se kishte zhdukur me sukses 52 automjete të blinduara të personelit, 13 tanke dhe një raketë të dielën.

Serhiy Shaptala, nga Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës, në një postim në Facebook tha: “Ishte një 24 orësh i mirë. Pushtuesit pësuan humbjet e tyre më të rënda në frontet Donetsk dhe Lyman”.

Dhe triumfet e tyre duket se janë në një vazhdimësi – pasi Ministria e Mbrojtjes pretendoi se kishte rrëzuar me sukses 44 raketa lundrimi të hënën.

Veç kësaj, Putin thuhet se po dërgon ushtarët e tij “të stërvitur keq” në vdekje, pasi ai përpiqet me dëshpërim të mbajë tokën e pushtuar.

Disa nga njerëzit e tij të mobilizuar u panë duke ikur ndërsa forcat ukrainase nisën një sulm mbi tankun e tyre të blinduar – përpara se ai të kthehej në mënyrë të turpshme.

Trupat u hodhën në ajër ndërsa raketat ranë mbi ta në pamjet tronditëse që thuhet se u shkrepën në Kherson.

Paniku i tyre ishte i dukshëm teksa ata i bërtisnin furishëm njëri-tjetrit ndërsa po largoheshin me shpejtësi, duke i thënë njëri-tjetrit të lëviznin “më shpejt”.

Por ikja e tyre shkoi në mënyrë drastike të gabuar kur automjeti i rëndë i blinduar u fut në një kanal – duke i lënë ata të bërtisnin nga tmerri.

Siç vlerësojnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, trupat e lodhura të Putinit duket se po zhyten në buzë të një kolapsi total ushtarak mes një vargu operacionesh kaotike.

Dhe kjo vetëm do të përkeqësohet – pasi ushtarët mund të përballen me kushte vrasëse ndërsa luftojnë me realitetin e ashpër të dimrit në llogore.

Madje ka spekulime se Putini mund të jetë duke “pastruar” rrethin e tij të brendshëm, si dhe personelin kryesor ushtarak, për fushatën e tij katastrofike në Ukrainë.

Edhe rekrutët duket se e kanë kuptuar fatin e tyre të keq mes luftës kundër Ukrainës, pasi dërgohen në vijën e frontit me armë të vjetruara.

Muajin e kaluar, presidenti rus njoftoi mobilizimin e pjesshëm të vendit të tij, duke thirrur të paktën 300,000 burra.

Putini tha më pas se ai do të sakrifikonte me kënaqësi 20 milionë ushtarë për të siguruar se mund të fitonte në Ukrainë dhe të siguronte të ardhmen e tij në Kremlin. /Telegrafi

Publikime te ngjashme