Connect with us

Bota

Rusia nisi sulme intensive ndaj Ukrainës, një raketë bie në Bjellorusi

Publikuar

me

Agjencia shtetërore e lajmeve BelTA e Bjellorusisë raportoi se një raketë ukrainase S-300 kishte rënë në territorin e Bjellorusisë gjatë një prej sulmeve më të mëdha raketore të Rusisë kundër Ukrainës që nga fillimi i luftës.

Ministria e Mbrojtjes e Minskut po heton nëse sistemet e mbrojtjes ajrore të Bjellorusisë e kishin rrëzuar raketën ose ishte një gabim, raporton Reuters.

Incidenti ndodhi midis orës 10 dhe 11 të mëngjesit, rreth kohës kur Rusia po gjuante shumë raketa drejt Ukrainës.

Agjencia e lajmeve BelTA tha se raketa që ra në Bjellorusi kishte ardhur nga territori ukrainas. Ajo publikoi një foto të asaj që tha se ishin pjesë të një rakete S-300 të shtrirë në një fushë të zbrazët bujqësore. BelTA tha se nuk kishte informacion për viktima.

Kievi ka përdorur sistemin S-300 për të kapur raketat ruse në hyrje, ndërsa Rusia duket se përdor raketa të ripërdorura S-300 për të sulmuar objektivat tokësorë – diçka që analistët ushtarakë thonë se mund të jetë një shenjë se rezervat e saj të raketave po pakësohen.

Bjellorusia e lejoi Moskën të përdorte territorin e saj si pikënisje për pushtimin e Ukrainës në shkurt, por ka këmbëngulur se nuk po merr pjesë në luftë dhe nuk do të marrë pjesë. /abcnews.al

Reklama