Rusia: BE po injoron bisedimet për të hetuar shpërthimin e ‘Nord Stream’

0 minutes, 33 seconds Read

Zëdhënësja e ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova tha se BE-ja po injoron çdo bisedim për hetimin e shpërthimeve të gazsjellësit Nord Stream.

Rusia ka kërkuar vazhdimisht që të lejohet të bashkohet me hetimet për shpërthimet, të cilat ndodhën vitin e kaluar dhe çanë tre nga katër tubacionet e lidhjeve të gazit Nord Stream 1 dhe 2 që lidhin Rusinë me Gjermaninë nën Detin Baltik.

Një raport i New York Times, i botuar të martën, thoshte se inteligjenca amerikane e shqyrtuar nga zyrtarët e Shteteve të Bashkuara sugjeroi se një grup pro-Kiev mund të qëndronte pas sulmeve.

Publikime te ngjashme