fbpx

Rrethimi strategjik i Evropës nga Rusia, përmendet edhe Kosova

HomeLajmeKosovë

Rrethimi strategjik i Evropës nga Rusia, përmendet edhe Kosova

Naval News raportoi së fundmi se Rusia ka vendosur një nëndetëse bërthamore pranë ujërave të Italisë dhe Greqisë. Ky është një veprim shumë i pazakontë pasi Rusia në përgjithësi përmbahet nga vendosja e aseteve të saj bërthamore pranë Evropës, shkruajnë mediat e huaja, transmeton Demokracia.com.

Rusia kërcënon Turqinë me armë bërthamore

Siç duket, provokimi i pandërprerë i NATO-s më në fund e ka detyruar Rusinë të ndryshojë mendje. Duhet theksuar se aleatët e NATO-s, përfshirë SHBA-në dhe Turqinë, kishin kryer stërvitje të përbashkëta ushtarake në Detin Mesdhe. Rusia padyshim e pa këtë si provokim ushtarak dhe tani ka bërë një veprim hakmarrës. Kjo vjen në një kohë kur Greqia dhe Turqia janë tashmë të bllokuara në një mosmarrëveshje intensive mbi Detin Egje. Greqia dhe Rusia janë aleatë strategjikë dhe, kështu, pozicionimi me armë bërthamore i Putinit pranë kufijve turq mund të ndezë me të vërtetë kambanat e alarmit në Ankara. Edhe ashtu, nëndetëset bërthamore të Rusisë janë të armatosura me 24 raketa të fuqishme anti-anije Granit (SS-N-19 Shipwreck), të afta për misione kundër anijeve dhe sulmeve tokësore.

Prania befasuese e Rusisë në Detin Adriatik

Me rritjen e këtij kërcënimi bërthamor, Putini ka përfunduar në mënyrë efektive rrethimin strategjik të Evropës. Muajin e kaluar u raportua se Marina ruse u pa në detin Adriatik dhe thuhet se u përball me Marinën italiane. Ajo u mbyll nga aeroplanmbajtësja e SHBA-së,

“Truman”, e cila ia kufizoi lëvizjen asaj.

Gjeografikisht, Deti Adriatik shtrihet midis Italisë dhe shteteve të Ballkanit. Rusia thuhet se donte të shtrinte ndikimin e saj detar nga Gjiri i Venecias deri në ngushticën e Otrantos. Duke qenë se kjo zonë është më e afërta me Kosovën dhe Ukrainën, kjo ishte padyshim një lëvizje e mprehtë gjeopolitike e Vladimir Putinit, transmeton Demokracia.com.

Lufta vjen në pragun e Britanisë së Madhe

Në mënyrë të ngjashme, Marina ruse kohët e fundit vendosi asetet e saj vdekjeprurëse në ‘oborrin’ e përparmë të Mbretërisë së Bashkuar. Të paktën tri anije të Marinës ruse u panë duke marrë zjarr në qafën e Britanisë së Madhe teksa po ecnin në Detin Irlandez.

Sipas ligjit ndërkombëtar, Rusia lejohet të lundrojë nëpër Detin Irlandez për sa kohë që ajo mbetet jashtë ujërave territoriale të Irlandës dhe të Mbretërisë së Bashkuar, të cilat shtrihen rreth 22 kilometra larg brigjeve të tyre.

Mesazhi i Rusisë është i zëshëm dhe i qartë

E thënë thjesht: Rusia po intensifikon strategjikisht praninë e saj detare në Evropën Veriore, Jugore dhe atë Juglindore-një lëvizje që synon të frenojë shtrirjen ushtarake të NATO-s në sfondin e luftës në Ukrainë. Vendet, si Britania e Madhe dhe Turqia kanë ndjekur prej kohësh politikën e tyre të Jashtme dhe të Mbrojtjes në favor të SHBA-së për të minuar interesat e Rusisë. Edhe në luftën e Ukrainës, Britania e Madhe ishte ajo që fillimisht e dekurajoi Ukrainën nga bisedimet e paqes me Rusinë, ndërsa Turqia mbështeti në mënyrë aktive ushtrinë ukrainase me dronët e saj Bayraktar.

Me rrethimin e saj strategjik, mesazhi i Rusisë për Evropën dhe NATO-n është i zëshëm dhe i qartë. Vendet evropiane, si Hungaria, Greqia dhe Qiproja tashmë i detyrohen besnikërisë së tyre ndaj Rusisë. Dhe sapo të shpërthejë një konfrontim ushtarak, Rusia do të shohë vetëm zgjerimin e ndikimit të saj strategjik në Evropë në kurriz të Perëndimit.

x