Rrethimi i Tajvanit nga Kina, reagon Ministria e Mbrojtjes së Tajvanit

1 minute, 20 seconds Read

Kina njoftoi sot stërvitje treditore ushtarake pranë Tajvanit, pas vizitës së Presidentit të ishullit Tsai Ing-wen në Shtetet e Bashkuara të mërkurën.

Stërvitjet, të përshkruara nga zëdhënësi i Operacioneve Kineze, Shi Yi, si “një paralajmërim serioz” kundër “provokimit të forcave separatiste” dhe një “veprim të domosdoshëm për të mbrojtur sovranitetin kombëtar dhe integritetin territorial të vendit”, përfshinin vendosjen e raketave, anijeve dhe avionëve.

Deri më sot, vendndodhja e saktë e këtyre operacioneve nuk është bërë e ditur, por të hënën e ardhshme ato do të përfshijnë stërvitje me zjarr të vërtetë në bregdetin e provincës Fujian, pikërisht përballë Tajvanit, siç deklaroi autoriteti rajonal detar në një deklaratë.

Sipas kanalit shtetëror CCTV, manovrat u fokusuan ekskluzivisht në “testimin e kapacitetit të forcave për të arritur kontrollin e detit, ajrit dhe informacionit”, nën mbështetjen e sistemit të unifikuar të komandës për të krijuar një situatë represive.

Ishulli është i rrethuar në të katër drejtimet.

Versioni i Ministrisë së Mbrojtjes së Tajvanit

Në lidhje me armët e dislokuara këtë të shtunë, vlen të përmenden sistemet e lëshimit të raketave PHL-191, një anije shkatërruese 052C, anije të tipit 22 të pajisura me raketa, si dhe raketa balistike konvencionale DF-11.

Këto stërvitje kineze, për Ministrinë e Mbrojtjes së Tajvanit, “minojnë seriozisht paqen, stabilitetin dhe sigurinë në rajon”. Në këtë kontekst, presidenti Tsai Ing-wen denoncoi gjithashtu “ekspansionizmin autoritar të vazhdueshëm” të Pekinit.

Publikime te ngjashme