Rreth 100 të vdekur ndërsa luftimet mes fraksioneve të armatosura rivale vazhdojnë të përhapen në të gjithë Sudanin

0 minutes, 40 seconds Read

Përleshje të ashpra janë raportuar në të gjithë Sudanin ndërsa luftimet midis fraksioneve të armatosura rivale vazhdojnë të përhapen.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, dhuna midis ushtrisë dhe një grupi paraushtarak të quajtur Forcat e Mbështetjes së Shpejtë (RSF) vazhdoi gjatë natës në ditën e tretë.

Gati 100 njerëz janë vrarë, tha një sindikatë mjekësh, dhe një vlerësim tregon numrin e të plagosurve që ka shkuar në 1,100.

Të dyja palët pretenduan se kontrollonin vendet kryesore në kryeqytetin Khartoum, ku banorët ishin strehuar nga shpërthimet.

Më herët të dielën, ata mbajtën një armëpushim të përkohshëm për të lejuar evakuimin e të plagosurve, megjithëse nuk ishte e qartë se sa rreptësisht iu përmbaheshin kësaj.

Publikime te ngjashme