fbpx

Rama lavdëron Vuçiqin: Dha sinjal të qartë paqeje në raport me Kosovën

HomeLajmeRajoni

Rama lavdëron Vuçiqin: Dha sinjal të qartë paqeje në raport me Kosovën

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i ka dhënë merita iniciativës “Ballkani i Hapur” për shumë procese. Aty ka përfshirë edhe arritjen e marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë.

Rama në samitin që po mbahet në Beograd ka thënë se Kosovës nuk do t’i duhej të humbte aq shumë kohë për ta zgjidhur çështjen e lëvizjes me karta identiteti nëse do të kishte qenë pjesë e “Ballkanit të Hapur”.

Kryeministri shqiptar ka falënderuar presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, pasi sipas tij, ky i fundit ka treguar qartë se është për paqe dje me gjendjen e qetë që është treguar në kufirin Kosovë-Serbi.

“Dje mund të ishte një tjetër ditë ku mediat të ishin mbushur me lajme shqetësuese për atë që ndodh mes kufirit Serbi-Kosovë. Dita e djeshme tregoi se cila është rruga dhe zgjidhja e Ballkanit të Hapur. E them me krenari se edhe zgjidhja e lëvizjes me karta identiteti është zgjidhje nga Ballkani i Hapur. Nuk do të ishte nevoja që të shpenzohej aq shumë kohë e energji, nëse edhe Kosova dhe vendet e tjera do të ishin në Ballkanin e Hapur.

I shpreh respektin tim presidentit të Serbisë që duke e materializuar këtë zgjidhje, ka dhënë një sinjal shumë të qartë për të gjithë, që zgjedhja e parë është paqja, zgjidhja për njerëzit. Kjo nuk zgjidh të gjitha, as nuk e bën çështjen që ne na ndan një çështje të zgjidhur, por kjo është rruga”, theksoi Rama.

x