fbpx

Putini mbyll rubinetin e gazit, Evropa merr masa urgjente, çfarë po planifikojnë Gjermania dhe Italia

HomeLajmeKosovë

Putini mbyll rubinetin e gazit, Evropa merr masa urgjente, çfarë po planifikojnë Gjermania dhe Italia

Gjermania pritet të marrë masa urgjente për të siguruar furnizimet përballë shkurtimeve të fundit në furnizimet me gaz rus , veçanërisht për sa i përket rritjes së përdorimit të qymyrit, tha sot qeveria.

“Për të reduktuar konsumin e gazit, duhet të përdorim më pak gaz për të prodhuar energji elektrike. Në vend të kësaj, termocentralet me qymyr duhet të përdoren më shumë,” tha ministria e ekonomisë në një deklaratë.

Qeveria gjermane po reagon ndaj njoftimeve ruse javën e kaluar, sipas të cilave bëhej fjalë për disa shkurtime në furnizimet me gaz nga Gazprom i Rusisë përmes tubacionit Nord Stream për vendet perëndimore.

Paketa e shpallur sot parashikon gjithashtu një sistem “ankandi” për shitjen e gazit tek industrialistët, i cili, sipas Berlinit, do të reduktojë konsumin e sektorit të fortë industrial gjerman.

Gjithashtu, kreditë e reja të bankës publike KfW do të duhet të depozitohen për të siguruar mbushjen e rezervuarëve të gazit në vend, e cila tani është në 56%.

“Siguria e furnizimit është e garantuar”, por “situata është serioze,” tha Habeck.

Gazprom javën e kaluar uli dërgesat përmes Nord Stream me 40%, më pas me 33%, duke përdorur justifikimin e një problem teknik.

Pavarësisht konfliktit, Gjermania ende importon pothuajse 35% të gazit të saj nga Rusia. Kjo përqindje ishte 55% para 24 shkurtit, dita kur nisi pushtimi i Ukrainës nga ushtria ruse.

Italia rrit rezervat e gazit në pritje të dimrit

Qeveria italiane ka nisur të ndërmarrë hapa për të reduktuar uljen e furnizimit me gaz nga Rusia, e cila ditët e fundit ka arritur në 50%.

Të martën e ardhshme do të zhvillohet një takim “teknik” në Ministrinë e Tranzicionit Ekologjik të Romës me drejtuesit e kompanive të vendit që menaxhojnë furnizimin me gaz dhe rrjetin përkatës, me synimin për një analizë të hollësishme të situatës.

Ditën e mërkurë është planifikuar një takim i ri, në një nivel më të lartë, në të cilin pritet të marrin pjesë ministri italian Roberto Tsingolani dhe krerët e kompanive specifike.

Sipas gazetës Corriere della Sera sot, grupi italian i hidrokarbureve Eni ka vendosur të mos publikojë rezultatet e kontakteve dhe kërkesave ndaj Gazpromit, për të mos ndikuar indirekt në çmimin e shitjes së gazit rus.

Në të njëjtën kohë, Corriere konfirmon se synimi kryesor i qeverisë italiane në këtë fazë është rritja sa më e madhe e kursimit të gazit për dimrin 2022-2023.

“Për momentin, gjithçka që duhet të shmangim është t’i mbajmë duart të kryqëzuara,” tha CEO i Eni Group Claudio De Scalci për La Repubblica.

De Scalzi shtoi se furnizimet me gaz nga furnizuesit e rinj duhet të rriten (parashikohen marrëveshje të reja me Algjerinë), por nuk përjashtoi që në dimër në Itali mund të duhet të zbatohen disa masa për të reduktuar pjesërisht furnizimet me gaz./abcnews.al

COMMENTS