Putin dëshiroi t’i bashkohej NATOs! Pse nuk e bëri këtë?

10 minutes, 21 seconds Read

Aleanca fitimtare perëndimore e pa Rusinë si një shtet të shkatërruar post-sovjetik dhe nuk bëri përpjekje të mjaftueshme për ta lënë Moskën të bashkohej me bllokun perendimor – më vonë NATO.

Sipas Kremlinit, Rusia po lufton Ukrainën, për të parandaluar zgjerimin lindor të NATO-s në Evropën Lindore. Ndërsa Kievi nuk është anëtar i NATO-s, Rusia po lufton forcat e trajnuara dhe të armatosura nga NATO.

Por në një moment të historisë, Rusia e Putinit donte të anëtarësohej në NATO.

“Rusia është pjesë e kulturës evropiane. Dhe unë nuk mund ta imagjinoj vendin tim të izoluar nga Evropa dhe ajo që ne shpesh e quajmë botën e qytetëruar. Kështu që është e vështirë për mua të përfytyroj NATO-n si një armik”, tha Putin, presidenti në detyrë i vendit në vitin 2000, tre javë para zgjedhjeve, të cilat e bënë atë president.

Në atë kohë, fjalët e Putinit u interpretuan si shtrirje e një dege ulliri në Perëndim. Që atëherë, Putini ka qenë në pushtet, duke u bërë i vetmi vendimmarrës i vendit.

Në të njëjtin vit, sipas shefit të atëhershëm të NATO-s, George Robertson, Putin pyeti troç: “Kur do të na ftoni të bashkohemi me NATO-n?” Robertson e këshilloi presidentin rus se ai duhet të “aplikojë për t’u anëtarësuar në NATO” dhe të mos presë një ftesë.

Tani, nën sanksionet masive perëndimore që izolojnë Moskën nga Evropa dhe me pjesën më të madhe të botës së “civilizuar” aleate me Uashingtonin, Rusia ka arritur një pikë që presidenti i saj prej kohësh nuk mund ta imagjinonte dy dekada më parë. Fjalët e tij tani tingëllojnë si ato të një njeriu me një dëshirë të paplotësuar për një lidhje dashurie të pamundur me NATO-n.

Disa ekspertë besojnë se mund të kishte qenë reale nëse Perëndimi do t’i kishte marrë seriozisht perspektivat e anëtarësimit të Rusisë në vitin 2000 ose në vitet 1990, kur Mikhail Gorbachev, lideri i fundit sovjetik dhe presidenti i parë i Federatës Ruse, Boris Yeltsin gjithashtu lobuan për hyrjen e Moskës në aleancë. Po të kishte ndodhur, sulmi aktual rus në Ukrainë mund të ishte parandaluar.

“Sepse ata mendonin se kishin fituar Luftën e Ftohtë dhe mund të diktonin të gjitha kushtet pasi Rusia ishte ‘rrahur’. Ata ishin të lartë në euforinë e një fitoreje të perceptuar dhe jo një mundësi masive për paqen dhe sigurinë,” thotë Gregory Simons, një profesor i asociuar në Institutin për Studime Ruse dhe Euroaziatike në Universitetin Uppsala.

“Ata nuk e konsideronin Rusinë si të barabartë dhe ndoshta menduan të përdornin idenë e anëtarësimit si një mjet pajtueshmërie. Ashtu si BE-ja i ka bërë Turqisë prej vitesh,” thotë Simons për TRT World.


Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov, ndan një fjalë me Sekretarin e Jashtëm britanik Jack Straw, në qendër, gjatë një takimi të Këshillit të Ministrave të Jashtëm NATO-Rusi në Bruksel, 9 dhjetor 2004. (Geert Vanden Wijngaert / Arkivi AP)

Simons nuk është i vetëm në të menduarit e tij. Laurence Kotlikoff, një profesor amerikan i ekonomisë në Universitetin e Bostonit, i cili konsultohet me grupe si Instituti Gaidar me qendër në Moskë, gjithashtu beson se “pengesa për anëtarësimin e Rusisë në NATO duket të jetë NATO”, e cila u krijua për të kundërshtuar zgjerimin e Bashkimit Sovjetik komunist në të gjithë globit.

Por ekspertë të tjerë besojnë se nëse Rusia nuk është anëtare e NATO-s, nuk është faji i aleancës perëndimore. “Po. Në vitet 1990, Rusia dhe NATO diskutuan nëse Rusia mund të dëshironte apo jo të bëhej anëtare e NATO-s. Mendoj se Rusia nuk e ka dashur kurrë dhe nuk ka qenë kurrë serioze”, thotë Matthew Bryza, ish-ambasadori i SHBA-së në Azerbajxhan, një ish-republikë sovjetike.

Boshti NATO-Rusi

Shumë zyrtarë të rangut të lartë amerikan, duke përfshirë ish-sekretarin e shtetit të SHBA-së, James Baker, një figurë e fuqishme e krijuar në Uashington, mbështetën hapur anëtarësimin rus në NATO, duke e parë atë si një situatë të favorshme për të dyja palët. Ekzistojnë gjithashtu dëshmi kritike të seriozitetit të NATO-s për anëtarësimin rus në aleancë.

Në vitin 1993, një dokument i Departamentit të Shtetit të SHBA madje caktoi vitin 2005 si një afat përfundimtar për “anëtarësimin e Moskës në bllok” si dhe të Kievit, shkroi Simon Saradzhyan, drejtori themelues i Projektit “Rusia Çështjet” në Qendrën Belfer për Shkencën dhe Çështjet Ndërkombëtare të Shkollës Harvard Kennedy. .

Në vitin 1997, NATO dhe Rusia ranë dakord të formonin Aktin Themelues NATO-Rusi, i cili përcaktonte mënyrat për të punuar së bashku dhe për të bashkëpunuar me njëra-tjetrën. Ata gjithashtu themeluan Këshillin e Diskutimit NATO-Rusi në 2002.

“Disponimi ishte shumë pozitiv në NATO ndaj Rusisë dhe kishte një shpresë të madhe që Rusia mund të bëhej, nëse jo një anëtare e NATO-s, të paktën një partner. Por unë mendoj se Rusia vendosi vetë se nuk është e interesuar (në anëtarësimin në aleancë)”, tha Bryza për TRT World.

Edward Erickson, një ish-oficer ushtarak amerikan dhe një profesor në pension i Historisë Ushtarake nga Departamenti i Studimeve të Luftës në Universitetin e Trupave Detare, i cili ka punuar nën detyra të ndryshme të NATO-s, është dakord me Bryzën.

“Në vitin 1992, Rusisë dhe vendeve të ish-BRSS iu ofrua mundësia për t’u bashkuar me ‘Partneritetin për Paqe’ (PFP) të NATO-s, dhe ata u bashkuan të gjithë, përfshirë Rusinë. Shpresuam se do të ishte një pikë hyrjeje në NATO dhe disa anëtarë të PFP-së u bashkuan. Rusia madje dërgoi një brigadë për të shërbyer nën NATO-n në Bosnje në vitin 1995. Gjërat dukeshin mirë në ato ditë,” tha Erickson për TRT World.


Presidenti Clinton, Presidenti rus Boris Yeltsin, Presidenti francez Zhak Shirak dhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Javier Solana pozojnë për foton e grupit në fund të samitit NATO-Rusi në Paris, 27 maj 1997. (Francois Mori / Arkivi AP)

Por gjërat shpërthyen në fillim të viteve 2000, ndërsa plani i zgjerimit lindor i NATO-s, duke përjashtuar Rusinë, po lëvizte me forcë të plotë.

Cilat ishin pengesat?

Ndërsa Lufta e Ftohtë përfundoi me shpërbërjen e Bashkimit Sovjetik në 1991, filozofia e saj politike ka vazhduar si në institucionet perëndimore ashtu edhe në ato ruse, duke parandaluar një proces të vërtetë pajtimi midis dy kampeve, sipas ekspertëve.

“Kishte faktorin e trashëgimisë së mentalitetit të Luftës së Ftohtë në strukturat politike dhe ushtarake perëndimore,” thotë Simons. Por ai shton gjithashtu se pavarësisht vullnetit të Moskës për të hyrë në NATO, strukturat ushtarake dhe politike ruse, të cilat dominoheshin nga mendimi antiperëndimor, nuk ishin gati të ishin anëtare të aleancës në vitet 1990.

Si rezultat, NATO kërkoi “nevojën për të reformuar dhe ristrukturuar aspektet ushtarake dhe politike” të Rusisë, thotë profesori, por koha po ecte kundër realiteteve gjeopolitike të Evropës Lindore që ndryshonin me shpejtësi, e cila është kontestuar prej kohësh midis Rusisë dhe Perëndimit. aleancën dhe Kaukazinë, një rajon i turbullt që i ngjan Ballkanit.

Në vitin 1994, Lufta çeçene shpërtheu në Kaukazi, duke nxitur tendenca separatiste kundër Federatës Ruse, e cila e pa luftën e saj kundër çeçenëve si një luftë ekzistenciale, nga frika se rajone të tjera autonome brenda shtetit mund të kërkonin gjithashtu një rrugë të pavarur nga Moska. Për çeçenët, bëhej fjalë për pavarësinë e tyre.

Ndërsa Rusia zhvilloi një luftë brutale kundër çeçenëve gjatë dy angazhimeve të gjata në 1994 dhe 1999, e cila ishte gjithashtu instrumentale për ngritjen e Putinit në pushtet, disa zyrtarë amerikanë shprehën simpati për kauzën separatiste të Çeçenisë, duke rritur dyshimet e Kremlinit ndaj synimeve perëndimore.

Pavarësisht se Polonia, Hungaria dhe Çekosllovakia, tre ish-aleatët komunistë të Moskës, u pranuan si anëtarë të NATO-s në 1999 si pjesë e programit të zgjerimit lindor të aleancës, nuk kishte asnjë plan konkret për integrimin e Rusisë në grupin ushtarak më të fuqishëm në botë, duke u zvogëluar shumica e shpresave të establishmentit rus për t’u bashkuar me Brukselin.

Moska e ka kundërshtuar prej kohësh planin e zgjerimit lindor të NATO-s, duke përjashtuar Rusinë, vendin më të madh në botë, duke e interpretuar atë si një kërcënim në rritje kundër unitetit dhe ekzistencës së saj në zona të gjera. Ndërsa shumë diplomatë perëndimorë paralajmëruan kryeqytetet e tyre për shqetësimet ruse, në vitin 2004, NATO pranoi shtatë vende të tjera të Evropës Lindore dhe ish-aleatë komunistë të Moskës në aleancë, në zgjerimin e saj më të madh ndonjëherë.


Pas rënies së Bashkimit Sovjetik, programi i parë i zgjerimit të NATO-s filloi në 1999, duke zemëruar Rusinë. Moska e kundërshton ashpër anëtarësimin e Gjeorgjisë dhe Ukrainës në NATO. (TRTWorld)

Por NATO beson se zgjerimi i saj në lindje është një fakt i ekzagjeruar në Kremlin. “Vetëm 6% e kufijve tokësorë të Rusisë prekin vendet e NATO-s. Rusia ka kufij tokësorë me 14 vende. Vetëm pesë prej tyre janë anëtarë të NATO-s”, thuhet në një artikull të botuar në janar në faqen e internetit të NATO-s.

Faktori Putin

Në vitet e tij të hershme, Putin e pa “integrimin e Rusisë me Perëndimin dhe institucionet e tij” si një prioritet politik të kohës, sipas Simons. Por ai nuk donte të qëndronte “në linjë me shumë vende që nuk kanë rëndësi” për të hyrë në NATO. Ngritja e Putinit në pushtet ishte gjithashtu e lidhur kryesisht me mbështetjen e Silovikit, një aleancë antiperëndimore e institucioneve ruse të sigurisë.

Pas disa zhvillimeve kërcënuese në ish territoret sovjetike, duke filluar nga lufta e Çeçenisë deri te zgjerimi i vazhdueshëm i NATO-s dhe lëvizjet pro-demokratike në rritje si në Gjeorgji ashtu edhe në Ukrainë, Putini dhe aleanca e tij dukej se ishin të bindur se të qenit pjesë e aleancës perëndimore nuk mund të ishte e vërtetë. opsion.

“Shumë rusë të shkollës së vjetër (si Putini) u hidhëruan ashpër për ngritjen e Amerikës në statusin e hiperfuqisë. Në shekullin 21, Putin është përpjekur të ringjallë fuqinë ruse. Ai ka nevojë për një armik për të mbledhur krenarinë kombëtare, dhe SHBA-ja dhe NATO-ja e plotësojnë këtë nevojë,” sheh Erickson.

“Sidomos pasi Putini u bë lider i Rusisë”, sipas Bryza-s, interesi i Moskës për NATO-n është ulur ndjeshëm. “Kishte Revolucioni i Trëndafilave në Gjeorgji, të cilin Putin e shikoi si një kërcënim për pushtetin e tij. Pra, deri në atë moment, të gjitha bisedat për anëtarësimin e Rusisë në NATO kishin përfunduar”, thotë ish-diplomati.

Revolucioni i Trëndafilave, një veprim politik properëndimor, ndodhi në vitin 2003. Pesë vjet më vonë, Putini filloi aksionin ushtarak kundër Gjeorgjisë, një shtet kaukazian, duke mbështetur dy rajonet rebele të vendit, Osetinë e Jugut dhe Abkhazinë, për të vendosur qeverisjen e tyre separatiste.

Një skenar i ngjashëm u zhvillua në Ukrainë pas Revolucionit Portokalli në 2014, kur forcat politike pro-perëndimore ukrainase rrëzuan qeverinë pro-ruse. Rusia mbështeti dy rajonet separatiste në rajonin lindor të Donbasit të Ukrainës, por gjithashtu aneksoi Gadishullin e Krimesë nga Kievi në vitin 2014.

Luftimet e vazhdueshme në Ukrainë kanë mesazhe të rëndësishme që lidhen me arsyen e ekzistencës së NATO-s dhe Rusisë. Ndërsa Rusia e Putinit dëshiron të pretendojë ndikimin e saj të vjetër në territoret e ish-BRSS, NATO dëshiron të kundërshtojë Moskën, duke e parë atë si emblemën e re të sovjetikëve të vjetër./TRTWORD

Publikime te ngjashme