fbpx

Pse ndodh që gjatë natës të gërhitni?

HomeLifestyle

Pse ndodh që gjatë natës të gërhitni?

Gjumi njihet si terapi universale për trupin pasi kryen një rol të rëndësishëm për shëndetin dhe mirëqenien gjatë gjithë jetës.

Gjumi konsiderohet si kohë shëruese dhe riparuese për indet e vdekura, ekuilibron metabolizmin dhe forcon sistemin imunitar, transmeton lajmi.net.

Për më tepër, gjatë kësaj kohe, trupi juaj po punon në funksionim për të mbështetur funksionimin e shëndetshëm të trurit dhe për të ruajtur rrjedhën normale të gjakut.

Në përgjithësi, ndihmon në mbrojtjen dhe ruajtjen e shëndetit tuaj mendor, fizik dhe emocional.

Kur flemë siç duhet, me siguri do të na sjellë dobi. Sidoqoftë, ndërsa trupi ynë po riparohet brenda tij, gjithashtu ndikon ose krijon probleme të mëdha marrëdhënie jashtë, veçanërisht kur partneri juaj gërhinë shumë.

Gërhitja është një gjendje e zakonshme fizike që mund të prekë këdo, megjithëse ndodh më shpesh te burrat dhe njerëzit që kanë mbipeshë.

Gërhitës është tingulli i fytit që ndodh kur ajri rrjedh nëpër inde të fytit, duke i bërë indet në fyt të dridhen ndërsa ju merrni frymë. Për më tepër, kjo ndodh kur ajri nuk mund të rrjedhë lirshëm përmes hundës dhe fytit tuaj gjatë gjumit.

Çdokush mund të gërhasë sidomos ato të vjetrit. Kjo mund të duket normale, por për disa raste mund të jetë një problem kronik. Ndonjëherë, gërhitja gjithashtu mund të tregojë një gjendje të rëndë shëndetësore.

Çrregullimi i gjumit ose apnea e gjumit mund të jenë një nga arsyet pse shumica e amerikanëve gërhasin e cila është e njohur zakonisht si pagjumësi, transmeton lajmi.net.

Ky mosfunksionim gjumi ndodh tek një person i cili vazhdimisht u zgjua disa herë gjatë natës ose konsiderohet zgjim të kohës së natës të cilat janë problem i paidentifikuar i quajtur apnea e gjumit.

Të kesh alergji në fyt, të cilat shkaktojnë bllokime, irritojnë, acarojnë dhe fryjnë rrugët e sipërme të rrugës ajrore, që rezulton në gërhitje, gjë që është e zakonshme për amerikanët.

Kushti i klimës mund të jetë një nga arsyet, shkruan balanced living life. Shumë zona ose shtete në Amerikë kanë ajër të thatë ku pluhuri dhe ndotja janë të pranishme.

Për këtë arsye, shumë do të ndiejnë kongjestion nazal, kjo ndodh për shkak se membranat e mukusit mbulojnë kalimin e sipërm të rrugës ajrore, si dhe hapjet e hundës me mukus, të cilat shkaktojnë gërhitje të tepërt.

Obeziteti ose shtimi në peshë është i zakonshëm për amerikanët, kjo mund të jetë një nga arsyet e gërhitjes.

Kjo do të thotë që indet dhe depozitat e tepërt të yndyrës që rrethojnë qafën mund të shkaktojnë ënjtje, duke krijuar rezistencë të erës në kalimin e rrugëve të frymëmarrjes kur merrni frymë.

Menopauza mund të jetë një nga arsyet pse një person gërhitë. Kjo është një kohë e rregullimit ose ndryshimit të madh hormonal, fizik dhe psikologjik për gratë, por kjo mund të ndryshojë nga gratë në gra. /Lajmi.net/

COMMENTS

x