Prishtina dhe Ballkani të gatshëm për sfidën finale të Kupës së Kosovës

HomeSportSporti vendor

Prishtina dhe Ballkani të gatshëm për sfidën finale të Kupës së Kosovës

Të mërkurën (29 korrik) me fillim nga ora 17:45 në stadiumin “Fadil Vokrri” zhvillohet finalja e Digitalb Kupës së Kosovës në futboll.

Prishtina dhe Ballkani do të përballen në kryeqytet për ta fituar trofeun, por edhe për të marrë pjesë në kualifikimet për Ligën e Evropës.

Këto dy skuadra nuk arritën të pozicionoheshin në dy vendet e para në tabelë, prandaj pjesëmarrjen në garat e UEFA-s do ta kërkojmë përmes tentativës finale.

Derisa Drita u shpall kampion dhe siguroi pjesëmarrjen në kualifikimet për Ligën e Kampionëve, Gjilani u pozicionua në vend të dytë dhe do të luajë në kualifikimet për Ligën e Evropës.

Ballkani që deri në xhirot e fundit ishte në garë për titull, zuri vendin e tretë me një pikë më pak se liderët, derisa Prishtina u rendit në pozitën e katërt.

Sa i përket Kupës, për të arritur në finale, kryeqytetasit eliminuan Drenicën në gjysmëfinale, kurse skuadra nga Suhareka eliminoi Feronikelin.

COMMENTS