fbpx

Presidentja Osmani thotë se partneriteti me SHBA-në nuk është vetëm i domosdoshëm, por ekzistencial

HomeLajmeKosovë

Presidentja Osmani thotë se partneriteti me SHBA-në nuk është vetëm i domosdoshëm, por ekzistencial

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka thënë se partneriteti i Kovoës me SHBA-të nuk është vetëm i domosdoshëm por ekzistencial për të arritur lirinë.

“Partneriteti me SHBA-të nuk është vetëm i domosdoshëm, por ka qenë fakt gjatë gjithë historisë sonë, ka qenë ekzistencial për të arritur lirinë tonë, vazhdoi të jetë ekzistencial, për arritjen  e pavarësinë dhe mbetet i tillë edhe sot e kësaj dite derisa jemi shndërruar në demokraci”, është shprehur Osmani.

“Kosova është demokraci në zhvillim dhje kjo tregon se çka mund të arrijë  bota demokratike e udhëhequr nga SHBA-ja, kur përballet me tiranitë dhe sigurohet që liria mbizotëron mbi tiranit”.

Takmi në Uashington eshte duke u mbajtur ndermjet presidentes Vjosa Osmani, kryeministrit Albin Kurti me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken.

COMMENTS

x