fbpx

Presidentja e Komisionit Europian flet për punën e vizave pas “bisedave intensive” me Vjosa Osmanin

HomeLajmeKosovë

Presidentja e Komisionit Europian flet për punën e vizave pas “bisedave intensive” me Vjosa Osmanin

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen tha se ka pasur një “takim shumë të mirë” me “biseda shumë intensive”.

Ajo përsëriti si zakonisht se “Kosova e meriton liberalizimin e vizave”, ndërsa tha se do të përpiqen t’i bindin të gjithë ne BE që kosovarëve t’u hiqen vizat, raporton Gazeta Express.

“Kosova e meriton liberalizimin e vizave. Tani kemi rikonfirmuar që i keni plotësuar të gjitha kriteret. Detyra jonë tani është që ta bindim të gjithë Këshillin Europian – shumica nga ta tashmë janë në anën tuaj”, tha Von der Leyen.

Ajo tha se e ka parë “përparimin që ka arritur Kosova” dhe tha se do të bëjnë gjithçka që Kosovës t’i hiqen vizat.