fbpx

Prekëse: Djali vrapon drejt në krahët e babait të tij, pasi ky i fundit çliroi qytetin ukrainas nga Putini

HomeLajmeBota

Prekëse: Djali vrapon drejt në krahët e babait të tij, pasi ky i fundit çliroi qytetin ukrainas nga Putini

Ky është momenti kur një ushtar ukrainas u ribashkua me djalin e tij të vogël pasi ndihmoi për të çliruar qytetin e tyre nga kontrolli rus.

Sipas mediave të huaja, pamjet emocionale tregojnë babanë, i veshur me rrobat e tij ushtarake, duke hedhur armën në tokë dhe duke u gjunjëzuar për të përqafuar fëmijën e tij, i cili vrapoi drejt e në krahët e tij.

Ky është vetëm një nga disa momentet e tilla në qytetin e Izyum dhe një nga shumë të tjera në rajonin verilindor të Kharkiv.

Një video tjetër kapi momentin kur një nënë pa djalin e saj për herë të parë që kur fshati i saj, Kozacha Lopan, u pushtua nga Rusia gjashtë muaj më parë.

Ajo vrapoi drejt tij duke thënë: “E dija që do të ktheheshit në shtëpi, një nga lulet e mia lulëzoi”, tha ajo ndërsa përshëndeti djalin e saj.

Këto ribashkime u bënë të mundura për shkak të kundërofensive mahnitëse të fundit të Ukrainës, e cila ka rimarrë pjesë të mëdha territori.

Volodymyr Zelenskyy thotë se ushtria e tij ka çliruar një pjesë të madhe të territorit deri më tani këtë muaj.

Megjithatë, pas gati gjashtë muajsh nën pushtimin rus, Izium është lënë kryesisht i shkatërruar.

Rusia konfirmoi tërheqjen e saj, por më parë pretendoi se ushtarët ishin tërhequr si pjesë e një lëvizjeje të planifikuar paraprakisht.

Por Ministria Britanike e Mbrojtjes (MoD) përshkroi një pamje shumë të ndryshme, duke raportuar se si “disa njësi ishin tërhequr nën kontroll”, ndërsa “të tjera u larguan në panik të dukshëm”.

x