Pregatiten shumë lehtë/ Këto dy pije ua pastrojnë mëlçinë gjatë kohës që ju flini, duhet t’i pini vetëm para se të flini

HomeLifestyleShendetësi

Pregatiten shumë lehtë/ Këto dy pije ua pastrojnë mëlçinë gjatë kohës që ju flini, duhet t’i pini vetëm para se të flini

Mëlçia është një nga organet më të mëdha në organizëm. Ajo ndihmon në eliminimin e mbetjeve të ndryshme nga organizmi dhe përpunimin e ushqyesve dhe medikamenteve.

Konsumi i tepërt i alkoo lit dhe ushqimeve jo të shëndetshme mund të shkaktojë një barrë të rëndë në mëlçi dhe herë pas here, njeriu duhet të kryejë disa kura natyrale për pastrimin e saj.

Këto pije ju ndihmojnë edhe të dig jni yndyrnat dhe depozitat dhjamore.

Pijet më të mira për pastrimin e mëlçisë/ Në mjekësinë popullore kineze besohet se mëlçia funksionon më mirë nga ora një deri në tre të mëngjesit, kur trupi pushon.

Çaji i Kamomilit

Ky çaj përmban shumë antioksidantë dhe ka aftësi qetësuese. Ai përmirëson cilësinë e gjumit, zbut nervat dhe largon stresin.

Antioksidantët tek kamomili luftojnë inflamacionin që i kan oset organeve dhe i pastrojnë ato nga toksinat.

Çaji i kamomilit i ëmbëlsuar me pak mjaltë duhet pirë çdo mbrëmje për dy javë me rradhë. Ujë i Ngrohtë me Limon

Kjo pije mund të pihet në mëngjes por edhe në mbrëmje. Nëse zgjidhni ta pini në mbrëmje, kjo pije do ju ndihmojë të pastroni mëlçinë dhe të eliminoni toksinat e mbetjet e ndryshme ushqimore.

Ekspertët thonë që gjysëm ore përpara gjumit duhet të pini 200 ml ujë të ngrohtë të përzier me lëngun e një limoni.

COMMENTS

x