fbpx

Portieri legjendar Iker Casillas pensionohet nga futbolli

HomeSport

Portieri legjendar Iker Casillas pensionohet nga futbolli

Ish-portieri i Real Madridit dhe Spanjës, Iker Casillas, është pensionuar nga futbolli në moshën 39 vjeçare.

Gjatë karrierës së tij 16 vjeçare me Los Blancos, ai regjistroi 725 paraqitje duke e fituar (mes tjerash) tri herë Ligën e Kampionëve dhe pesë herë La Ligan.

Po ashtu, i ndihmoi Spanjës që ta fitonte Kupën e Botës në vitin 2010 dhe dy herë Kampionatin Evropian, në vitet 2008 dhe 2012.

Në vitin 2015, Casillas iu bashkua Portos, mirëpo nuk ka luajtur që nga prilli i vitit 2019 kur kishte pësuar sulm në zemër.
Gjatë periudhës së rikuperimit, atij i ishte dhënë një rol në stafin trajnuar në korrik të vitit 2019.

Ndërsa tashmë, portieri legjendar ka vendosur të tërhiqet zyrtarisht nga futbolli aktiv dhe këtë e kanë konfirmuar edhe ish-klubet e tij, Real Madrid dhe Porto.

“Gjëja e rëndësishme është rruga që bën dhe njerëzit që të shoqërojnë, jo destinacioni ku të çon. Mendoj se mund ta them, pa hezitim, se ka qenë një rruga dhe destinacioni i ëndrrave”, ka shkruar ai në Twitter.

Në njoftimin e Realit thuhet se Casillas, i cili ishte pjesë e klubit nga mosha nëntëvjeçare, është portieri më i mirë në historinë 118-vjeçare të klubit. /Telegrafi/

COMMENTS