Policia i tërhiqte zvarrë protestuesit, foto nga ajo çka ndodhi mbrëmë në Rusi

2 minutes, 0 seconds Read

Fotografitë e realizuara në rrugët e Rusisë tregojnë se si policët e veshur me helmeta të zeza kanë tërhequr zvarrë njerëzit që kishin dalë të protestonin kundër luftës në Ukrainë.

Mediat e huaja shkruajnë se më shumë se 1000 njerëz janë arrestuar në 37 qytete në të gjithë Rusinë, duke përfshirë Moskën dhe Shën Petersburgun. Sipas grupit të pavarur të monitorimit të protestave OVD-Info, protestuesit shprehën zemërimin e tyre ndaj urdhrit të presidentit, Vladimir Putin, për të mobilizuar 300 mijë rezervistë.

Në Moskë, protestuan edhe shumë gra të cilat brohoritën: “Jetë për fëmijët tanë”, dhe “Jo luftës”. Sipas videove të postuara në rrjetet sociale, qindra persona protestuan në Moskë, teksa protestuesit formuan zinxhir njerëzor, duke u kapur për dore me njëri-tjetrin.

Protestuesit po ashtu mbajtën pankarta me ngjyrë të kaltër dhe të verdhë, që janë ngjyrat e flamurit ukrainas dhe brohoritën “Kundër mobilizimit” dhe “Rusia pa Putinin”.

Autoritetet paralajmëruan qytetarët se mund të përballen deri me 15 vjet burgim për pjesëmarrje në këto protesta.

Në Shën Petersburg, kundërshtarët e urdhrit për mobilizim – përfshirë edhe shumë gra – u mblodhën para një katedraleje, ku u rrethuan nga policia. Ka pasur raportime se Policia ka rrahur protestuesit me shkopinj gome.

Putin, gjatë një adresimi drejtuar kombit, tha se mobilizimi do të nisë menjëherë. Ky njoftim vjen pasi pushtimi rus i Ukrainës është në muajin e shtatë dhe Kievi së fundmi, përmes një kundërofensive, ka arritur të rimarrë disa pjesë të territorit të okupuar nga forcat e Moskës.

Presidenti rus tha se mobilizimi do të përfshijë vetëm qytetarët që aktualisht janë pjesë e forcave rezervë të ushtrisë dhe që kanë përvojë ushtarake.

Ai tha se synon që ta “çlirojë” rajonin lindor ukrainas të Donbasit, duke pretenduar, pa ofruar asnjë dëshmi, se shumica e banorëve të këtij rajoni nuk duan të jetojnë nën Ukrainë.

Njoftimi për mobilizim të pjesshëm u bë një ditë pasi katër rajone ukrainase të pushtuara nga Rusia njoftuan për plane për mbajtjen e të ashtuquajturave referendume për t’iu bashkuar Rusisë. Planet për mbajtjen e këtyre votimeve janë dënuar nga Kievi dhe komuniteti ndërkombëtar.

Publikime te ngjashme