Connect with us

Lifestyle

Përhapet përmes qepëve, qindra të sëmurë nga salmonela në SHBA dhe Kanada

Publikuar

me

Një shpërthim i salmonela i lidhur me qepët është zgjeruar në 43 shtete të SHBA-së dhe Kanada, duke bërë që të ndodhë një tërheqje nga një prodhues në Kaliforni dhe zinxhirë të ndryshëm ushqimesh, thanë zyrtarët shëndetësorë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, që nga e diela, kishte pasur 640 raste të salmonella-s të raportuara, përfshirë 85 shtrime në spital, të lidhura me shpërthimin, tha Administrata e Ushqimit dhe Barnave e SHBA-së.

Shumë prej rasteve të raportuara ishin në shtetet perëndimore të Utah (90); Oregon (85); California (76); dhe Montana (52). Ka pasur gjithashtu 41 raste të raportuara në Illinois.

Ndërkohë Agjencia e Shëndetit Publik e Kanadasë raportoi 239 raste me 29 shtrime në spital që nga e premtja.

Asnjë vdekje nuk është raportuar në Kanada ose Shtetet e Bashkuara.

Sipas The New York Times, organizata amerikane identifikoi burimin e mundshëm të shpërthimit si qepë të kuqe nga Thomson International, një furnizues i produkteve në Bakersfield, California, duke shtuar se tanimë ka filluar edhe një hetim.

Qepët thuhet se u shpërndanë te tregtarët me shumicë, restorantet dhe dyqanet me pakicë në të gjithë vendin dhe në Kanada, tha Thomson javën e kaluar.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve kanë rekomanduar që konsumatorët të hedhin çdo qepë ose ushqim të bërë me qepë të furnizuar nga Thomson.

Ekspertët e shëndetit gjithashtu thonë që të hidhen qepë ose produkte që përmbajnë ato nëse konsumatorët nuk janë të sigurt se nga kush janë furnizuar.

Sëmundja, e quajtur salmonelloza, mund të vazhdojë për katër deri në shtatë ditë, ka thënë CDC amerikane.

Fëmijët, të moshuarit më të vjetër dhe njerëzit me sistem imuniteti më të dobët janë më të rrezikuar të zhvillojnë sëmundje të rënda.

Simptomat përfshijnë diarre, ethe dhe dhimbje barku. Ata që janë të sëmurë rëndë mund të pësojnë gjithashtu një temperaturë të lartë, dhimbje koke, një skuqje ose jashtëqitje të përgjakur./Telegrafi

Reklama
Komentet