fbpx

Për herë të parë Kryeministri holandez thotë se Kosova ka bërë progres për vizat

HomeLajmeKosovë

Për herë të parë Kryeministri holandez thotë se Kosova ka bërë progres për vizat

Kryeministri i Holandës Mark Rutte, ka folur pas mbledhjes së samitit të Bashkimit Evropian.

Rutte në adresimin para medieve foli edhe për liberalizmin e vizave për Kosovën.

Ai theksoi se ndoshta më vonë gjatë këtij viti ose vitin tjetër mund të ndodh liberalizmi i vizave për Kosovën.

“Shpresoj që më vonë gjatë këtij viti ose vitin tjetër do të bëhet edhe liberalizimi i vizave për Kosovën. Ata kanë bërë shumë në sundimin e ligjit dhe pavarësinë e gjyqësorit “- tha kryeministri holandez.

Holanda dhe Franca janë dy vendet e Bashkimit Evropian që deri më tani kanë qenë skeptike në dhënien e dritës së gjelbër për heqjen e vizave për Kosovën.

COMMENTS

x