PD del me qëndrim zyrtar për 9 anëtarët e përjashtuar dhe 19 të pezulluarit: “ky është kushti për rikthim në parti të të pezulluarve”

2 minutes, 21 seconds Read

Partia Demokratike ka dalë me qëndrim zyrtar për përjashtimin e Sali Berishës dhe 8 anëtarëve të tjerë të kësaj force politike.

Gjithashtu, janë pezulluar dhe 19 anëtarë të Grupit të Rithemelimit të Sali Berishës, të cilët janë njëkohësisht dhe pjesë e strukturave të PD.

Referuar deklaratës zyrtare, thuhet se protesta e 8 janarit kishte qëllim të shkaktonte gjakderdhje mes demokratëve.

Për të pezulluarit, ka një kusht që ata të rikthehen në PD, që të distancohen nga aktet e dhunës ndaj selisë së Partisë Demokratike.

DEKLARATË E PARTISË DEMOKRATIKE TË SHQIPËRISË

Pas sulmit të dhunshëm dhe të parapërgatitur të 8 Janarit mbi Selinë Qendrore të Partisë Demokratike, që vuri në rrezik serioz jetën e anëtarëve të Kryesisë, Grupit Parlamentar, Këshillit Kombëtar, Kuvendit Kombëtar, dhe vetë anëtarëve të partisë që ishin thirrur në një protestë që ishte lajmëruar si paqësore, por ishte përgatitur për të shkaktuar gjakderdhje mes demokratëve;

Pas shkatërrimit të paprecedentë të Selisë Qendrore të Partisë Demokratike, nga individë me rekorde kriminale dhe pa asnjë lidhje me Partinë Demokratike, të urdhëruar, organizuar dhe nxitur nga organizatorët e protestës;

Pas tentativës që përmes akteve të dhunës dhe kërcënimeve për destabilizim t’i imponohen vendimmarrjes së shumicës dërrmuese të të gjitha institucioneve të partisë;

Pasi kanë kaluar 48 orë dhe nuk ka asnjë akt distancimi nga dhuna e paprecedentë e urdhëruar, organizuar dhe nxitur nga disa anëtarë të partisë, ndaj partisë së tyre dhe anëtarëve të Partisë Demokratike;

Kryesia e Partisë Demokratike, në mbledhjen e datës 10 Janar 2021, unanimisht

Vendosi:

Dënimin me forcë të akteve të dhunës, gjuhës përcarëse dhe retorikës që nxit konfliktin mes demokratëve. Përjashtimin nga Partia Demokratike, dhe ku është rasti nga të gjitha funksionet drejtuese dhe nga Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike, të anëtarëve që kanë organizuar, nxitur, urdhëruar apo ushtruar dhunë si më poshtë:

 1. Sali Berisha
 2. Flamur Noka
 3. Edmond Spaho
 4. Albana Vokshi
 5. Bujar Nishani
 6. Arben Ristani
 7. Rigels Muçollari
 8. Keltis Kruja
 9. Klevis Balliu

Pezullimin me efekt të menjëhershëm nga anëtarësia në Partinë Demokratike, dhe ku është rasti nga të gjitha funksionet drejtuese dhe nga Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike, deri në distancimin e plotë dhe publik nga aktet e dhunës ndaj Partisë Demokratike, dhe veprimeve që dëmtojnë interesat elektorale apo politike të Partisë Demokratike, të:

 1. Agron Shehaj
 2. Aldo Bumci
 3. Belind Këlliçi
 4. Blendi Himçi
 5. Clirim Gjata
 6. Edi Paloka
 7. Edith Harxhi
 8. Eno Bozdo
 9. Ervin Minarolli
 10. Genc Deromemaj
 11. Genc Pollo
 12. Gent Strazimiri
 13. Ivi Kaso
 14. Ledina Mandija
 15. Lorenc Luka
 16. Luan Baçi
 17. Mimoza Hajdrmamataj
 18. Oerd Bylykbashi
 19. Tritan Shehu

Publikime te ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *