Patate fenomenale dhe të shijshme me kungullesha

HomeLifestyleKuzhina

Patate fenomenale dhe të shijshme me kungullesha

Nuk dihet a është më e mirë shtesa me peshk apo me mish!

Përbërësit:

– 500 – 600 g patate;

– 1 kungulleshë e vogël;

– 1 qepë;

– 1 domate e vogël;

– 1 spec i kuq;

– hudhër pluhur;

– kripë;

– piper;

– erëza të thata,

– vaj.

Përgatitja:

Pastroni patatet dhe kungulleshën dhe pritni në rrathë, shtoni erëzat e thata dhe kripën, piperin, hudhrën dhe vajin dhe të gjitha bashkoni mirë.

Specin priteni në pjesë të mëdha, si edhe qepën, pastaj qitni kripë. Radhisni në një tepsi të cilën e keni lyer me vaj.

Përzieni të gjitha dhe radhisni në mënyrë alternative në tepsi.

Bashkojeni edhe domaten e prerë. Qitni vaj dhe piqeni në 220 gradë Celsius rreth një orë.

Mbulojeni me folie 15 – 20 minutat e parë, pastaj hiqjani folien që të piqet dhe të skuqet mirë në lëngun e vet. Është fantastike.

Me patate shkëlqyeshëm shkon edhe supa e shijshme dhe ndonjë peshk.

Ju bëftë mirë, – transmeton Telegrafi.

COMMENTS