fbpx

Pas tensioneve të fundit me Kinën, Tajvani nis stërvitjet ushtarake

HomeLajmeBota

Pas tensioneve të fundit me Kinën, Tajvani nis stërvitjet ushtarake

Në skenat e simuluara, një armik armiqësor përpiqet të marrë kontrollin e një rruge kryesore ujore afër kryeqytetit tajvanez. Duke sulmuar nga deti dhe ajri, forcat pushtuese synojnë grykën e lumit Tamsui në bregun verior të ishullit, një grykëderdhje strategjike që ofron akses të drejtpërdrejtë në qendrën e Taipeit.

Si përgjigje, ushtria e Tajvanit përplas avionët dhe tanket e Mbrojtjes Indigjene (IDF), ndërsa trupat tokësore shpërthejnë eksplozivët për të ndaluar avancimin.

Skenat janë pjesë e ushtrimeve njëjavore Han Kuang të mbajtura në të gjithë Tajvanin dhe ishujt e tij periferikë deri të premten.

Veprimtaria vjetore ka nisur që nga viti 1984 dhe përfshin të gjitha degët e ushtrisë së Tajvanit, duke përfshirë forcat e saj rezervë.

Këtë vit, stërvitjet kanë marrë një rëndësi më të madhe mes shqetësimeve në rritje mbi synimet e Kinës ndaj Tajvanit, një ishull vetëqeverisës që Partia Komuniste në pushtet e Pekinit e pretendon si të vetin.

Këto shqetësime janë ashpërsuar nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia. Pekini nuk e ka përjashtuar përdorimin e forcës për të marrë kontrollin e Tajvanit dhe ka ushtruar presion ushtarak në rritje në ishull duke dërguar avionë në zonën e vetëshpallur të identifikimit të mbrojtjes ajrore.

Pekini gjithashtu ka reaguar ashpër ndaj raporteve se kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi po konsideron një udhëtim në Taipei, duke paralajmëruar se ushtria e Kinës do të “mbronte me vendosmëri sovranitetin kombëtar” nëse përballet me “forcat e jashtme” që inkurajojnë pavarësinë e Tajvanit.

COMMENTS

x