Parlamenti Evropian e shpalli Rusinë shtet që sponsorizon terrorizmin

0 minutes, 31 seconds Read

Parlamenti Evropian e shpalli Rusinë një “shtetëror sponsor të terrorizmit”.

Në një votim kryesisht simbolik, eurodeputetët argumentuan se sulmet ushtarake ruse ndaj objektivave civile si infrastruktura energjetike, spitalet, shkollat ​​dhe strehimoret shkelin ligjin ndërkombëtar.

Andriy Yermak, kreu i administratës presidenciale të Ukrainës, tha se ai ishte mirënjohës ndaj Parlamentit Evropian për këtë “hap kyç që forcon izolimin ndërkombëtar të Rusisë dhe konfirmon me të drejtë statusin e saj”.

Zëvendëspresidentja e Parlamentit Evropian Dita Charanzova bëri thirrje që presidenti Vladimir Putin të mbajë përgjegjësi për krimet e tij./Express

Publikime te ngjashme