fbpx

Pak orë para se të mbërrijë presidenti Biden në Pittsburg, ndodhi çudia!

HomeBota

Pak orë para se të mbërrijë presidenti Biden në Pittsburg, ndodhi çudia!

Një urë në prishje në Pittsburgh, Pensilvani u shemb të premten vetëm disa orë përpara vizitës së planifikuar të Presidentit Joe Biden në zonë për të biseduar për infrastrukturën.

Dhjetë persona u plagosën kur ura ra në orën 6:50 të mëngjesit, ndau Siguria Publike e Pittsburgh në një postim në Twitter. Tre u dërguan në një spital të zonës për t’u trajtuar me lëndime jashtë rrezikut për jetën. Nuk është raportuar për viktima.

Fotot e rrënojave tregojnë të paktën një automjet, që duket të jetë një autobus, i varur në buzë të një pjese të urës. Një erë e fortë e gazit natyror përshkoi zonën, tha Siguria Publike e Pittsburgh në një mesazh në Twitter, duke u kërkuar banorëve të shmangin zonën.

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki tha se Biden do të vazhdojë të bëjë udhëtimin në West Mifflin, 10 milje jashtë Pittsburgh, “dhe do të qëndrojë në kontakt me zyrtarët në terren për ndihmën shtesë që mund të ofrojmë”.

Psaki shtoi se presidenti “është mirënjohës ndaj reaguesve të parë që nxituan për të ndihmuar shoferët që ishin në urë në atë kohë”.

COMMENTS

x