Një grua amerikane është arrestuar si udhëheqësja grupit të femrave të “Shtetit Islamik”

1 minute, 41 seconds Read

Një grua amerikane është arrestuar dhe akuzuar për organizimin dhe drejtimin e një batalioni vetëm me femra të grupit “Shteti Islamik”.

Allison Fluke-Ekren, një nënë që dikur jetonte në Kansas të SHBA-së, dyshohet se ka trajnuar gra dhe fëmijë për të përdorur pushkët AK-47 dhe jelekët vetëvrasës në Siri.

Ajo gjithashtu dyshohet se ka rekrutuar operativë për një sulm të mundshëm në të ardhmen në një kampus kolegji në SHBA.

Fluke-Ekren mund të përballet me 20 vjet burg nëse shpallet fajtore, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Detajet e ankesës janë dhënë në një deklaratë të FBI-së nga viti 2019, e cila u publikua të shtunën pasi Fluke-Ekren u kthye në SHBA për t’u përballur me akuzat.

Aty shkruan se në vitin 2016 një batalion i ISIS-it i përbërë nga femra, i njohur si Khatiba Nusaybah, u krijua në Raqqa të Sirisë. Në atë kohë, qyteti ishte kryeqyteti de fakto i grupit të Shtetit Islamik.

Thuhet se batalioni përbëhej vetëm nga pjesëtare femra të “Shtetit Islamik” që ishin martuar me luftëtarë meshkuj të këtij grupi.

Fluke-Ekren dyshohet se u bë drejtuesja dhe organizatorja e grupit menjëherë pasi u bashkua me të. Tutje thuhet se roli i saj kryesor ishte të mësonte gratë se si të mbroheshin kundër armiqve të organizarës.

Ajo akuzohet gjithashtu se i mësoi fëmijët të përdorin armë sulmuese dhe në deklaratën e FBI-së një dëshmitar citohet të ketë thënë se një nga djemtë e Fluke-Ekren është parë duke mbajtur një automatik. Në atë kohë ai ishte 5 ose 6 vjeç.

Ajo gjithashtu dyshohet se i tha një dëshmitari që për dëshirën e saj të kryejë një sulm në një qendër tregtare duke përdorur eksplozivë dhe përmendet që ka thënë se do të ishte humbje burimesh nëse nuk do të vriste shumë njerëz.

Publikime te ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *