Nisin “arratisjet” në Rusi pasi Putin njoftoi rekrutime për ushtrinë, po shiten biletat pa kthim

1 minute, 3 seconds Read

Moska duket se është në trazira pas mobilizimit të pjesshëm të shpallur nga presidenti rus Vladimir Putin të mërkurën në mëngjes. Sipas Reuters, në vazhdën e këtij njoftimi, fluturimet pa kthim nga Rusia janë rritur në orët e fundit.

Edhe pse ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu ka treguar se rekrutimi do të kufizohet vetëm për ata me përvojë si ushtarë profesionistë, kërkimet në internet për të blerë bileta për fluturimet “arratisjeje” janë në rritje . Në veçanti, agjencia, duke cituar të dhëna nga Google Trends, raporton se ka një rritje të mprehtë të kërkimeve në Aviasales , uebsajti më i njohur në Rusi për kërkimin dhe blerjen e biletave ajrore.

Në fakt, siç raportohet, vendet në fluturimet direkte për në Konstandinopojë dhe Jerevan (në Turqi dhe Armeni, d.m.th. destinacione që nuk kërkojnë vizë), janë shitur, sipas të dhënave të Aviasales.

Ndërkohë, disa linja me ndalesa, duke përfshirë ato nga Moska në Tbilisi, Gjeorgji, ishin gjithashtu të padisponueshme, ndërsa fluturimet më të lira nga kryeqyteti rus në Dubai kushtonin më shumë se 300,000 rubla (5,000 dollarë), rreth pesë herë më shumë se çmimi mesatar mujor i rrogës.

Publikime te ngjashme