fbpx

Nga ajri dhe deti, fillon zbarkimi në Egje, forcat turke në aksion, marshimit i bashkohet edhe Kosova

HomeLajmeRajoni

Nga ajri dhe deti, fillon zbarkimi në Egje, forcat turke në aksion, marshimit i bashkohet edhe Kosova

Ka nisur dje në Izmir të Turqisë stërvitja e përbashkët e shteteve të NATO-s si edhe aleatëve jashtë organizatës.

Në këtë stërvitje janë duke marrë pjesë rreth 1 000 ushtarë nga 37 shtete që janë pjesë e NATO-s ose aleatë të NATO-s, siç është për shembull Kosova apo Emiratet e Bashkuara Arabe.

Gjatë stërvitjes janë përfshirë sigurisht edhe forcat vendase, ato turke, të cilat janë simuluar një zbarkim në një plazh të zonës duke përdorur forcat speciale si edhe mjetet e tjera amfibe.

https://twitter.com/LANDCMD/status/1535217729149485058?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1535217729149485058%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fabcnews.al%2Fnga-ajri-dhe-deti-fillon-zbarkimi-ne-egje-forcat-turke-ne-aksion-kush-i-bashkohet%2F

Gjithçka ndodh teksa NATO është e angazhuar në mbështetje të Ukrainës kundër Rusisë, ndërkohë që në Egje vijon të jetë i lartë tensioni mes Turqisë dhe Greqisë./abcnews.al

COMMENTS

x