fbpx

Në Stamboll nënshkruhet marrëveshja e korridorit të Grurit!

HomeLajmeBota

Në Stamboll nënshkruhet marrëveshja e korridorit të Grurit!

Në Stamboll u nënshkruan nënshkrimet për zgjidhjen e krizës së grurit, e cila filloi me pushtimin e Ukrainës nga Rusia dhe u kthye në një problem global.

Dokumenti për dërgimin e produkteve të grurit nga portet e Ukrainës u nënshkrua midis Turqisë, Rusisë, Ukrainës dhe OKB -së.

Një hap i rëndësishëm u ndërmor sot në Stamboll për të kapërcyer krizën ushqimore që filloi me pushtimin e Ukrainës nga Rusia më 24 shkurt . Pas negociatave të zhvilluara me ndërmjetësimin e Turqisë dhe Kombeve të Bashkuara ( OKB ), Ukraina dhe Rusia nënshkruan marrëveshjen që lejon transportimin e produkteve të grurit në tregjet botërore nëpërmjet Detit të Zi.

Në ceremoninë e nënshkrimit të ‘Marrëveshjes për dërgesën e grurit’ , e cila filloi në orën 17:00 në zyrën e Dolmabahçes, ishin të pranishëm edhe Presidenti Erdogan dhe Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres . Para ceremonisë, dyshja mbajtën një fjalim para kamerave.

Pikat kryesore nga deklaratat e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së Guterres:

“Kjo marrëveshje nuk u arrit lehtë. Falë përpjekjeve serioze, falë punës së gjatë të të gjitha palëve, kemi arritur në këtë përfundim. Stabiliteti këtu është më i rëndësishëm se kurrë. Kjo nismë duhet të zbatohet. Ne i besojmë qeverisë turke. Qeveria duhet të ruajë rolin e saj kritik këtu. Sot do të shpallim hapjen e një qendre të përbashkët koordinimi. Unë thashë të lutem mbaj fjalët e tua. E njëjta gjë vlen edhe për paqen. Një marrëveshje e nënshkruar midis dy palëve që bëjnë një luftë të përgjakshme. Lufta vazhdon, njerëzit vdesin.

Pikat kryesore nga deklaratat e Presidentit Erdogan:

Mirësevini në Stamboll, pikëtakimi i qytetërimeve dhe kontinenteve. Ne jemi sërish bashkë pas takimit tonë në mars. Kam kënaqësinë t’ju pres, miq të dashur, në një ditë tjetër historike. Ne jemi krenarë që jemi instrumental në një nismë që do të luajë një rol të madh në zgjidhjen e krizës globale të ushqimit. Ne do të kontribuojmë në parandalimin e rrezikut të urisë që pret miliarda njerëz në të gjithë botën.

“Ne do të hapim një tub frymëmarrjeje nga Deti i Zi në shumë pjesë të botës me trafik anijesh. Ekzekutimi i planit jashtëzakonisht të rëndësishëm do të kryhet nga qendra e përbashkët koordinuese që do të krijohet në Stamboll. Në takimin e mbajtur në Stamboll 4 muaj më parë kemi kaluar shumë distancë. Zhvillimet e ndodhura pas atij takimi nxitën konfliktet. Ne kemi thënë që në fillim se në këtë luftë nuk do të ketë fitues. Konfliktet që vazhdojnë prej 5 muajsh dhe efektet e tyre globale për fat të keq konfirmojnë parashikimin tonë. Sa më e gjatë të jetë heshtja e armëve, aq më të mëdha janë viktimat njerëzore. Lufta ndikon negativisht të gjithë njerëzit, përfshirë ata në qoshet më të largëta të botës. Ne gjithashtu besojmë se ky trend nuk është i destinuar. Ne duam që këto konflikte të përfundojnë sa më shpejt të jetë e mundur. Hapi që po bëjmë sot në Stamboll me palën ruse dhe ukrainase, Uroj që të jetë një pikë kthese e re që do të ringjallë shpresat për paqe. Lufta përfundimisht do të përfundojë në tryezën e bisedimeve. Dëshiroj të shpreh mirënjohjen time për të gjithë ata që kanë kontribuar në këtë proces dhe e kanë sjellë atë deri në ditët e sotme./KosovaPost

COMMENTS

x