NATO: Rusia humbi 5 herë më shumë ushtarë në Bakhmut sesa Ukraina

1 minute, 11 seconds Read

Inteligjenca e NATO-s vlerëson se për çdo ushtar ukrainas të vrarë duke mbrojtur Bakhmutin, forcat ruse kanë humbur të paktën pesë, tha një zyrtar ushtarak me aleancën e Atlantikut të Veriut të hënën për CNN.

Zyrtari paralajmëroi se raporti pesë me një ishte një vlerësim i informuar i bazuar në inteligjencën.

Pavarësisht raportit të favorshëm, ata thanë gjithashtu se Ukraina po pësonte humbje të konsiderueshme duke mbrojtur qytetin.

Zyrtarët ukrainas kanë pohuar vazhdimisht se po i shkaktonin humbje të mëdha Rusisë ndërsa Moska u përpoq të merrte Bakhmutin.

“Mbrojtarët tanë i shkaktuan armikut humbje të konsiderueshme, shkatërruan një numër të madh automjetesh, detyruan njësitë më të mira sulmuese të Wagner të luftonin dhe pakësuan potencialin sulmues të armikut,” tha gjeneral-koloneli Oleksandr Syrskyi, komandanti i forcave tokësore të Ukrainës pas një vizite në Bakhmut të dielën.

Instituti për Studimin e Luftës tha gjithashtu se përpjekjet e Rusisë për të kapur Bakhmutin kishin përkeqësuar ndjeshëm kapacitetin e saj për ofensiva shtesë.

“Ushtria ruse ka të ngjarë të luftojë për të mbajtur çdo operacion të mëvonshëm sulmues për disa muaj, duke i dhënë Ukrainës një shans për të kapur iniciativën”, u tha në një njoftim të hënën.

Publikime te ngjashme