fbpx

Nagavci thote qe mbi 90 për qind të institucioneve publike nuk po mbahet grevë

HomeLajmeKosovë

Nagavci thote qe mbi 90 për qind të institucioneve publike nuk po mbahet grevë

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, gjatë njëkconference për media ka thënë se kanë përfunduar të gjitha përgatitjet për nisjen e vitit të ri shkollor.

Derisa foli për grevat, ajo tha se në mbi 90 për qind të institucioneve publike nuk po mbahet grevë.

“Edhe pse kjo grevë është shpallur nga ana e BSPK-së dhe është deklaruar për të gjithë shërbyesit civilë e zyrtarët publikë, e njëjta nuk është duke u mbajtur në shumicën e institucioneve, me aq sa ne kemi të dhëna janë mbi 90 për qind e institucioneve të nivelit qendror, të agjencive e institucioneve në adminstratën publike, në shëndetësi, e në sektorë të tjerë ku është duke u zhvilluar aktiviteti i punës njëjtë sikurse edhe çdo ditë tjetër”, është shprehur Nagavci.

x