MPJD e konfirmon vizitën e Gërvallës në Greqi, do të takohet me Dendias

0 minutes, 46 seconds Read

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e ka konfirmuar se ministrja Donika Gërvalla është duke qëndruar për vizitë zyrtare në Athinë të Greqisë.

Në njoftimin e MPJD-së thuhet se kryediplomatja e Kosovës do të takohet me homologun e saj, Nikos Dendias.

Tutje, shkruhet se fokus i kësaj vizite është thellimi i marrëdhënieve bilaterale mes të dy shteteve.

“Ministrja gjatë qëndrimit në Greqi do të zhvillojë takime edhe me diplomatë dhe me komunitetin e biznesit për të inkurajuar avancimin e marrëdhënieve ekonomike dhe për të promovuar ofertën kosovare për investitorët e huaj”.

“Gërvalla gjithashtu do të ketë në fokus gjatë takimeve të saja forcimin e bashkëpunimit ndërinstitucional në fushën e arsimit, kulturës, por edhe në fusha të tjera që janë të rëndësishme për të dyja vendet”, thuhet në njoftimin e MPJD-së.

Publikime te ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *