Connect with us

Bota

Mosad-i izraelit zbulon një sekret iranian

Publikuar

me

David Barnea, kreu i agjencisë së inteligjencës izraelite Mossad, tha se Teherani synon të rrisë furnizimet me “armë të avancuar” për Rusinë.

“Ne paralajmërojmë për synimet e mëtejshme të Iranit, të cilat [autoritetet iraniane] po përpiqen t’i mbajnë sekret – për të thelluar dhe rritur furnizimin me armë të avancuara për Rusinë, për të zgjeruar programin e saj të pasurimit të uraniumit dhe për të intensifikuar sulmet ndaj vendeve muslimane miqësore [me Izraelin] në rajoni”, tha Barnea.

Uashingtoni ka shprehur më parë shqetësime për mundësinë e një “partneriteti të plotë të mbrojtjes” midis Rusisë dhe Iranit.

Informacioni i parë për dërgesat e pajisjeve ushtarake nga Irani në Rusi u bë publike në gusht të këtij viti. Fillimisht, shtypi amerikan raportoi dërgesat e dronëve nga Irani. Qeveria amerikane më vonë konfirmoi këtë informacion. Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Karin Jean-Pierre tha më vonë se Rusia kishte marrë drone të serive Mohajer-6 dhe Shahed nga Irani në gusht.

Në tetor, Kievi u sulmua nga dronët kamikaze të prodhuar nga Irani. Ukraina i identifikoi dronët si drone iranian Shahed-136.

Teherani fillimisht mohoi vazhdimisht provat e dërgesave me dron në Rusi. Në nëntor, autoritetet iraniane pranuan se i kishin furnizuar Rusisë me drone, por Teherani theksoi se ato dërgesa u kryen përpara se trupat ruse të pushtonin Ukrainën.

Një raport i 10 dhjetorit nga Instituti Amerikan për Studimin e Luftës (ISW) pretendonte se Moska mund të ketë marrë tashmë një dërgesë të re të dronëve iranianë ose do t’i marrë ato në të ardhmen e afërt.

Reklama