fbpx

Momenti kur zv.presidentja argjentinase i shpëtoi atentatit (Video)

HomeLajmeBota

Momenti kur zv.presidentja argjentinase i shpëtoi atentatit (Video)

Zëvendëspresidentja e Argjentinës e ka shmangur për pak atentatin pasi arma e një personi të armatosur u bllokua teksa e drejtoi atë.

Cristina Fernandez de Kirchner ishte duke përshëndetur mbështetësit jashtë shtëpisë së saj kur një burrë doli nga turma dhe i drejtoi një pistoletë në fytyrë.

Presidenti Alberto Fernandez tha se arma ishte e mbushur me pesë plumba, por nuk shkrepi asnjë, raporton bbc.

De Kirchner është në mes të një gjykimi për korrupsion dhe po kthehej nga gjykata. Ajo i mohon akuzat.

Policia tha se sulmuesi, të cilin mediat lokale e identifikuan si një 35-vjeçar brazilian, është arrestuar. Ata po përpiqen të zbulojnë motivin e sulmit.

Duke iu drejtuar kombit vonë natën e së enjtes, Fernandez dënoi sulmuesin dhe tha se përpjekja për tentim vrasjen e De Kirchner ishte një nga incidentet “më serioze” që kur vendi u kthye në demokraci në vitin 1983.

“Ne mund të mos pajtohemi, mund të kemi mosmarrëveshje të thella, por gjuha e urrejtjes nuk mund të ndodhë sepse ajo ushqen dhunë dhe nuk ka asnjë shans që dhuna të bashkëjetojë me demokracinë”, tha Fernandez.

Ai gjithashtu shpalli një festë kombëtare të premten për t’u dhënë kohë argjentinasve që të “shprehen në mbrojtje të jetës, demokracisë dhe në solidaritet me zëvendëspresidenten tonë”.

Pamjet e shpërndara në mediat lokale treguan një burrë që i drejton armë larg kokës së 69-vjeçares dhe dukej se po përpiqej ta qëllonte. Më pas ajo ul kokën, por nuk pati asnjë të shtënë.

Ditët e fundit qindra protestues janë mbledhur në mbështetje të De Kirchber, ndërkohë që procesi është duke u zhvilluar.

De Kirchner akuzohet për mashtrimin e shtetit dhe për dhënien e kontratave të punëve publike në bastionin e saj në Patagoni, ndërsa ishte presidente midis 2007 dhe 2015.

Nëse shpallet fajtor në gjyq, prokurorët kanë kërkuar që ish-presidenti të përballet me 12 vjet burg dhe një ndalim të përjetshëm nga politika.

Megjithatë, ajo është presidente e Senatit dhe kështu gëzon imunitet parlamentar. Ajo nuk do të burgoset nëse dënimi i saj nuk ratifikohet nga Gjykata e Lartë e vendit, ose ajo humbet vendin e saj në Senat në zgjedhjet e ardhshme në fund të 2023.

Kirchner është përballur me shumë gjyqe të tjera për korrupsion pas kohës së saj si presidente. Vendimi i këtij gjykimi pritet të zgjasë disa muaj.

x