fbpx

Momenti kur tifozët kalojnë zonën e tyre dhe përballen me policinë në Katar

HomeLajme

Momenti kur tifozët kalojnë zonën e tyre dhe përballen me policinë në Katar

Policia e trazirave u thirr për të trajtuar kaosin e turmës në një zonë tifozësh të Kupës së Botës – pikërisht kur filloi turneu.

Dhjetëra mijëra tifozë kaluan linjat e policisë për të hyrë në një zonë të sigurt. Ajo erdhi ndërsa tifozët ishin në radhë përpara humbjes 2-0 të Katarit ndaj Ekuadorit, e shfaqur në ekranet gjigante në festivalin qendror të tifozëve të Dohas.

Policët me helmeta të armatosur me shkopinj dhe mburoja qëndruan roje në hyrje dhe shpërthyen në shtytje ndërsa tifozët e shtypur luteshin të hynin në zonë.

Dhjetëra mijëra tifozë u drejtuan në festivalin e tifozëve për të parë ndeshjen hapëse

Hatem El-Berarri, një irakian që tha se po punonte në Dubai, tha se paniku shpërtheu mes skenave kaotike: “Është shumë e rrezikshme”.

“Njerëzit mund të vdesin. Të moshuarit, gratë, ata nuk mund të përballojnë turmat si kjo. Faleminderit Zotit që jam pak i gjatë, kështu që mund të marr frymë. Por, pashë disa fëmijë dhe thashë ‘ngrini ata. Ata nuk mund të marrin frymë’”.

Policia e trazirave u vendos më vonë për t'u marrë me kaosin e turmës

“Familja ime është brenda. Nuk mund të hyj më për t’i parë. Nuk di çfarë të bëj. Organizimi është jo shumë i mirë”, ka vazhduar më tej ai.

Luis Reyes, një meksikano-amerikan që jeton në Los Anxhelos, e krahasoi tronditjen me skenat e disa javëve më parë në Korenë e Jugut, ku vdiqën 150 persona