fbpx

Momenti kur avioni luftarak rus u rrëzua derisa ukrainasit po kryejnë kundër-ofensivë

HomeLajmeBota

Momenti kur avioni luftarak rus u rrëzua derisa ukrainasit po kryejnë kundër-ofensivë

Pamjet dramatike të mërkurën treguan forcat ukrainase duke gjuajtur një aeroplan rus, ndërsa forcat e Kievit shtyjnë përpara me një kundërofensivë në disa fronte.

Videoja, e cila u shpërnda nga oficeri ukrainas, Anatoly Shtefan, kapi aeroplanin luftarak Su-25 duke fluturuar ulët dhe duke humbur lartësinë.

Një zë mund të dëgjohet duke thënë në rusisht – që flitet nga luftëtarët në të dyja anët e konfliktit – se aeroplani “ra”.

Postimi i Shtefanit në Twitter nuk thotë se kur u rrëzua aeroplani, por tregon se luftimet u zhvilluan në Volokhiv Yar, një fshat në verilindje midis Kharkiv dhe Izyum.

Forcat ukrainase rrëzuan gjithashtu një aeroplan tjetër luftarak, një aeroplan sulmues tokësor Su-25, në rajonin Kherson ndërsa ishte i përfshirë në operacione mbrojtëse, raportoi Ukrinform të mërkurën.

Komanda ushtarake jugore e Ukrainës raportoi të mërkurën luftime intensive në rajonin Kherson.

Autoritetet ukrainase kanë qenë relativisht në numër të vogël në krahun e dukshëm verior të kundërofensivës së tyre, por forcat separatiste ruse raportuan se u ndeshën me forcat ukrainase në Balakliya, një qytet rreth 15 kilometra nga Volokhiv Yar./Telegrafi

x