Connect with us

Sport

Mike Tyson u rrah nga një grup femrash kur ishte fëmijë

Published

on

Mike Tyson mund të jetë “Njeriu më i keq në planet”, por ka qenë një kohë kur legjenda e boksit nuk ishte gjë tjetër veçse një nxënës i vogël i dobët.

Ish-kampioni i peshave të rënda, 56-vjeç, zbuloi në autobiografinë më të shitur të publikuar në nëntor 2013 se dikur ishte përplasur nga një grup vajzash të zemëruara pasi filloi t’i ngacmonte duke luajtur me një litar, transmeton lajmi.net.

Në atë kohë, pakkush mund të kishte parashikuar që ‘Iron Mike’ – i cili mbetet boksieri më i ri në histori që fiton një titull të tillë – do të përfundonte duke u bërë njeriu që është sot.

Sipas amerikanit, gjithçka filloi kur zemëroi aksidentalisht një bandë vajzash të klasës së pestë në këndin e lojërave të shkollës me një përpjekje mjaft të dobët për të hapur një bisedë, për të cilën fajësoi pamundësinë për të folur me anëtarët e gjinisë së kundërt.

Tyson, i cili me sa duket ishte vetëm tetë vjeç në atë kohë, mbeti pothuajse plotësisht pa fjalë pasi kishte ndodhur rrahja.

Duke kujtuar ngjarjen nga fëmijëria e tij, shkroi në autobiografinë: “Edhe pse po filloja të shikoja rolin, nuk mund të vazhdoja kurrë me vajzat e asaj kohe”.

“Më pëlqenin vajzat, por nuk dija si t’u thosha se më pëlqenin në atë moshë”.

“Një herë, po i shikoja këto vajza që hidheshin me litar, dhe më pëlqyen dhe doja të hidhja litar me to, kështu që fillova t’i ngacmoja dhe nga hiçi, këto vajza në klasën e pestë filluan të më rrahin”.

“Unë po luaja me ta, por ata ishin seriozë dhe thjesht u befasova”.

“E kam marrë seriozisht për të luftuar shumë vonë. Deri atëherë, dikush erdhi dhe e ndau atë dhe ata kishin marrë më të mirën prej meje. Unë nuk doja t’i luftoja.”

Nëse kjo ndikoi apo jo në vendimin e tij për të mësuar se si të mbrohej me grushte, është supozimi i kujtdo, por duket se e mësoi shpejt mësimin teksa u përlesh me një djalë që i vodhi pëllumbat një vit më vonë.

Duke folur në një episod të podcast-it të tij Hotboxin vitin e kaluar tha: “Përleshjen time të parë ky djalë mori një nga pëllumbat e mi”.

“Kështu që unë thashë ‘të lutem, ma kthe zogun tim’. Ai ishte një djalë më i madh, unë duhet të kisha qenë 9… ai ishte një adoleshent.

“Ai hoqi kokën e zogut tim dhe më goditi me zogun fytyrës. Dhe një djalë që më ngacmonte më tha ‘o njeri, luftoje atë”.

“Dhe ju e dini çfarë, unë mund të luftoja shumë mirë. Kështu që pas kësaj, të gjithë do të sillnin fëmijë të tjerë nga lagje të ndryshme për të më luftuar për para”.

“Unë nuk po tregohem apo mburrem… Unë thjesht kam qenë një luftëtar i mirë. E gjithë jeta ime ka qenë e dhunshme dhe nuk jam një person i dhunshëm. A nuk është kjo çmenduri?”, zbuloi ai./Lajmi.net/

TË NGJASHME

Advertisement
Comments