Mendonte se i kishte aleatë, por e ‘përbuzën’ disa herë! Vendet që ‘ia kthyen shpinën’ Putinit, që nga fillimi i agresionit në Ukrainë

6 minutes, 48 seconds Read

Presidenti rus Vladimir Putin nuk ka qenë një figurë e pëlqyer në mbarë botën që kur filloi agresionin mbi Ukrainë në shkurt.

Ndërsa ai është refuzuar plotësisht nga udhëheqësit perëndimorë, më interesant është fakti se si ndaj tij kanë reaguar aleatët e vjetër të Rusisë.

Madje, edhe pse në mënyrë më delikate, shumë kanë treguar se nuk janë të kënaqur me luftën, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Këtu janë mënyrat se si Putini është “refuzuar” që nga fillimi i luftës në Ukrainë:

Taxhikistani

Presidenti i Taxhikistanit, një aleat i ngushtë i Rusisë, dukej se e qortoi Putinin gjatë një takimi të liderëve të Azisë Qendrore në tetor.

Emomali Rahmon tha se donte më shumë respekt nga Putini, pavarësisht nga madhësia e vendit të tij.

“Po, ne jemi kombe të vogla, nuk jemi 100-200 milionë, por kemi histori, kulturë, duam, duam të na respektojnë”, tha Rahmon, sipas Mail Online.

Ai gjithashtu u ankua se kombet më të vogla “nuk po trajtoheshin kurrë si partnerë strategjikë!”.

Rahmon gjithashtu i tha Putinit që të mos i trajtonte vendet e Azisë Qendrore sikur të ishin ende pjesë e ish-Bashkimit Sovjetik.

Megjithatë, ky vend nuk dënoi në fakt fillimin e agresionit në Ukrainë.

Taxhikistani, i cili është ekonomikisht i varur nga Rusia, ka qëndruar kryesisht i heshtur për luftën, por ka pranuar rusët që ikin nga thirrja për të luftuar në Ukrainë.

Kazakistani

Kazakistani u distancua nga Rusia, dërgoi ndihmë në Ukrainë dhe u përpoq të rriste lidhjet me Perëndimin.

Kazakistani nuk po kërkonte të zemërojë plotësisht fqinjin e tij të madh, aleatin tradicional dhe partnerin e madh ekonomik, por ai ende ka mbajtur vazhdimisht një qëndrim kundër luftës.

Pozicioni zyrtar i vendit është të bëjë thirrje për një armëpushim dhe një fund diplomatik të luftimeve, tha ambasadori i tij në Mbretërinë e Bashkuar, shkruan Business Insider, përcjell Telegrafi.

Dhe asnjë zyrtar nuk ka shprehur mbështetje për luftën e Putinit.

Kazakistani mohoi kërkesën e Rusisë për të dërguar trupa për të luftuar në fillim të luftës dhe ka dërguar aeroplanë me ndihma humanitare në Ukrainë.

Ky vend nuk i ka njohur republikat e vetëshpallura të mbështetur nga Rusia në Ukrainë, me presidentin e vendit që madje ka refuzuar ta bëjë këtë përpara Putinit.

Ai gjithashtu thotë se pranoi rreth 200,000 rusë që po iknin, pas thirrjes për mobilizim nga Putini.

BE dhe Kazakistani u zotuan të krijojnë marrëdhënie “gjithnjë e më të afërta” në një takim në Luksemburg në qershor.

Armenia

Kryeministri i Armenisë e ka shpërfillur vazhdimisht Putinin në një takim me miqtë e Putinit.

Vladimir Putin u takua me udhëheqës të tjerë në Organizatën e Traktatit të Sigurisë Kolektive (CSTO), një aleancë e kombeve post-sovjetike e dominuar nga Rusia, në nëntor.

Dhe takimi nuk shkoi siç ishte planifikuar.

Megjithëse kombet supozohet të jenë aleatë të ngushtë, me Rusinë padiskutim fuqinë dominuese, kryeministri i Armenisë e përdori takimin për të nënçmuar vazhdimisht Putinin.

Nikol Pashinyan kritikoi fillimisht efektivitetin e aleancës në fjalimin e tij në fillim të samitit.

Ai më vonë refuzoi të nënshkruante një projekt-deklaratë nga samiti dhe u pa duke u distancuar fizikisht nga Putini në një foto të të gjithë liderëve të aleancës së bashku.

Ankesat e Pashinyan nuk ishin për Ukrainën, por përqendroheshin në luftën midis Armenisë dhe Azerbajxhanit, në të cilën ai akuzoi Putinin se bëri shumë pak për të ndihmuar.

Por mënyra e reagimit të tij ndaj Putinit tregoi se vendet më të vogla nuk ndihen të “nështruara” nga Rusia, e cila po lufton të ruajë reputacionin e saj si një superfuqi ushtarake.

Uzbekistani

Uzbekistani thotë se mbështet të drejtën e Ukrainës për territorin e saj.

Uzbekistani, një ish-vend sovjetik me lidhje të ngushta me Rusinë, ka hedhur poshtë pretendimet e Rusisë mbi tokën ukrainase.

Ministri i Jashtëm i këtij vendi tha në mars se vendi “njeh pavarësinë, sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës” dhe nuk i njeh rajonet që separatistët e mbështetur nga Rusia shpallën si Republika dhe Rusia i njohu më pas.

Ai tha se Uzbekistani dëshiron paqe dhe se vendi dërgoi ndihma humanitare në Ukrainë.

Uzbekistani u tha qytetarëve të tij se ata nuk mund t’i bashkoheshin asnjërës palë të luftës.

Ai gjithashtu tha se nuk do të deportonte rusët që ikin nga thirrja për mobilizim që mbërritën në këtë vend.

Duke pasur parasysh rolin e rëndësishëm ekonomik që luan Rusia në Uzbekistan, megjithatë, lufta në përgjithësi përmendet pak në këtë vend, vuri në dukje Politico në tetor.

Sipas mediumit në fjalë, qytetarët që punojnë në Rusi dhe dërgojnë para në shtëpi luajnë një rol të madh në ekonominë e Uzbekistanit.

Uzbekistani gjithashtu abstenoi nga votat e OKB-së që dënojnë pushtimin e Rusisë, në të cilin Rusia ka gjetur shumë pak vende të gatshme për ta mbështetur hapur atë.

India

India ka vënë emrin e saj në një kritikë ndaj luftës së Rusisë dhe po bën thirrje për paqe duke ruajtur një akt delikat balancues.

India iu bashkua një deklarate të samitit të G20 që dënoi luftën në Ukrainë, duke thënë se ajo “po shkaktonte vuajtje të jashtëzakonshme njerëzore dhe përkeqësonte brishtësinë ekzistuese në ekonominë globale”.

Deklarata vuri në dukje se “shumica e anëtarëve” të grupit e dënuan luftën, duke i lënë hapësirë vendeve si India që nuk janë të gatshme të dënojnë plotësisht Rusinë.

(Vetë Rusia është gjithashtu një anëtare e G20, duke e bërë të pamundur perspektivën e të gjithë trupit për të dënuar luftën).

Ajo i ka dërguar Ukrainës ndihma humanitare dhe kryeministri i saj Narendra Modi i tha Putinit në një samit të shtatorit se “Unë e di se epoka e sotme nuk është epoka e luftës”.

Por India është ende duke blerë sasi të mëdha nafte ruse, duke refuzuar të bashkojë përpjekjet për të bojkotuar energjinë ruse dhe duke “shijuar” çmime më të ulëta si rezultat.

Vendi është zakonisht një aleat i Rusisë dhe Perëndimit, dhe duket se tani po përpiqet të ekzistojë në atë terren të mesëm dhe të pozicionojë veten si një forcë e mundshme paqebërëse.

India ndihmoi në përpjekjet për të nxjerrë grurin e bllokuar nga Rusia nga Ukraina dhe i tha Ukrainës në tetor se ishte gati të ndihmonte në përpjekjet për paqe.

Kina

Kina përmendi shqetësimet e saj në lidhje me luftën – por në heshtje po forcon lidhjet ekonomike.

Putin pranoi në shtator se Kina kishte shqetësime për luftën në Ukrainë, duke i thënë presidentit kinez Xi Jinping “Ne i kuptojmë pyetjet dhe shqetësimet tuaja në këtë drejtim”.

Ai nuk hyri në asnjë detaj, duke i lënë vëzhguesit të pyesin se çfarë saktësisht kishte thënë Kina për luftën.

Xi gjithashtu kritikoi retorikën bërthadmore të Rusisë në nëntor dhe tha se situata humanitare duhet të përmirësohet.

Por Kina nuk është distancuar nga pozicioni si një mbështetëse kryesore ekonomike e Rusisë dhe nuk e ka dënuar pushtimin në përgjithësi.

Ashtu si India, Kina ka vazhduar të blejë naftë ruse me çmim të ulët.

Duke shkuar më tej, Xi urdhëroi zyrtarët kinezë të krijojnë lidhje më të ngushta ekonomike me Rusinë, raportoi The Wall Street Journal, duke sfiduar përpjekjet perëndimore për të izoluar financiarisht Rusinë. /Telegrafi

Publikime te ngjashme