Medvedev thotë se bota është në prag të një lufte të re botërore

1 minute, 19 seconds Read

Një aleat i presidentit rus, Vladimir Putin, tha se bota ka të ngjarë që është në prag të një lufte të re botërore.

Ish-presidenti rus, Dmitry Medvedev, paralajmëroi se rreziqet nga një konfrontim bërthamor janë duke u rritur.

“Bota ka të ngjarë që është në prag të një lufte të re botërore”, tha Medvedev gjatë një konference në Moskë më 25 prill.

Medvedev aktualisht është zëvendëskryetar i Këshillit të Sigurisë së Rusisë, që është një institucion mjaft i fuqishëm në këtë shtet.

Ai tha se një luftë e tillë nuk është e pashmangshme, por rreziqet nga konfrontimi bërthamor janë duke u rritur dhe janë më serioze sesa shqetësimet lidhur me ndryshimet klimatike.

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka thënë se bota po përballet me dekadën më të rrezikshme që nga Lufta e Dytë Botërore. Ai e konsideron luftën në Ukrainë si një betejë ekzistenciale ndaj, siç është shprehur, një Perëndimi agresiv dhe arrogant.

Lideri rus ka deklaruar se shteti i tij do të përdorë të gjitha mjetet e nevojshme për ta mbrojtur veten ndaj çdo agresori.

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët kanë dënuar pushimin rus të Ukrainës, duke thënë se ky është tentim për të marrë toka perandorake. Ukraina është zotuar se do të luftojë derisa trupat ruse të tërhiqen nga territori i saj, duke shtuar se retorika ruse për një luftë bërthamore synon të frikësojë Perëndimin që të ndalë ndihmën ushtarake që i ofron Kievit.

Publikime te ngjashme