fbpx

Më afër se Hëna – një asteroid pritet të fluturojë jashtëzakonisht afër tokës

HomeLifestyleShendetësi

Më afër se Hëna – një asteroid pritet të fluturojë jashtëzakonisht afër tokës

Në fillim të shtatorit, trupi qiellor “2011 ES4” do të fluturojë midis Tokës dhe Hënës.

Asteroidet shpesh garojnë nëpër tokë – por kryesisht në një distancë mjaft të madhe.

Asteroidi “2011 ES4” do të vijë veçanërisht afër planetit tonë në fillim të muajit të ardhshëm, shkruan Express.co.uk.

“Më 1 shtator, ju lutemi mos qëndroni shumë afër dritareve”, shënoi Qendra Gjermane e Hapësirë ​​ajrore (DLR) me një ton humori në Twitter, transmeton Telegrafi.

Sepse atëherë një mini-asteroid do të kalojë pranë Tokës.

Deri në rreth 130,000 kilometra – rreth një e treta e distancës midis tokës dhe hënës – “2011 ES4” do të afrohet me tokën.

Diametri vlerësohet në 22 deri në 49 metra, sipas të dhënave nga NASA .

Meqenëse vetëm disa matje janë në dispozicion për asteroidin deri më tani, madhësia e saktë nuk mund të thuhet akoma.

Në 4 gusht më shumë asteroide do të afrohen me Tokën.

Në shtator, agjensia hapësinore amerikane rendit 6 asteroide, të cilat i klasifikon si të ashtuquajturat “Objektet afër Tokës” (NEO). Më i madhi ka një diametër deri në 270 metra./Telegrafi

COMMENTS

x