fbpx

Maqedoni e Veriut, organizohet marsh protestues kundër “vjedhjes së votës shqiptare”

HomeLajmeMaqedoni e veriut

Maqedoni e Veriut, organizohet marsh protestues kundër “vjedhjes së votës shqiptare”

Koalicioni “Tash është koha” i përbërë nga partitë politike Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa, organizuan marsh protestues në Shkup kundër “vjedhjes së votës shqiptare” në zgjedhjet parlamentare të mbajtura më 15 korrik në Maqedoninë e Veriut.

Ky koalicion fitoi 12 nga gjithsej 120 ulëse në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, por vlerëson se ka pasur parregullsi të shumta gjatë procesit zgjedhor. Koalicioni “Tash është koha” dorëzoi edhe dhjetëra ankesa në Komisionin Shtetëror Zgjedhor (KSHZ), por ato nuk u pranuan.

Thirrjes për marsh protestues iu përgjigjëni mijëra qytetarë, të cilët marshuan nga Parku i Çairit deri te Zyra e Bashkimit Evropian (BE) në Shkup, duke parakaluar edhe para ndërtesës së Qeverisë së Maqedonisë së Veriut.

Protestuesit mbanin pankarta me mbishkrime të tilla si “Na varfëruat që t’na bleni”; “Hajnat n’burg, jo n’qeveri”; “Krimi Shtetëror Zgjedhor (KSHZ)”, duke përdorur shkurtesat e Komisionit Shtetëror Zgjedhor.

Në protestë të pranishëm ishin edhe kryetari i Alternativës, Afrim Gashi, kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela, si dhe deputetët e zgjedhur, të cilët u zotuan se do angazhohen për të mbrojtur votën shqiptare.

Liderët e partive politike në fjalën e tyre para të pranishmëve akuzuan KSHZ-në për manipulim dhe vjedhje të votës, duke i bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar “të mos lejojnë që ky vend, sidomos pjesa shqiptare, të bie në diktaturë”.

“Ata që mendojnë se i kanë fituar zgjedhjet, ata e kanë vetëm legalitetin e KSHZ-së e të organeve të drejtësisë që ata vetë i drejtojnë. Por legjitimitetin e shqiptarëve kurrë nuk mund ta kenë, sepse ai i takon këtij populli këtu, ai ju takon juve. Ata duan ta vjedhin këtë legjitimitet nga ne, por ne nuk do të lëshojmë pe”, theksoi Gashi.

“Legjitimiteti ka vetëm një formë për t’u arritur. Legjitimiteti do procedurë demokratike, të drejtë dhe të sinqert. Nuk pranon shantazhin, nuk pranon blerjen, nuk pranon vjedhjen, e aq më pak nuk pranon mbushjen e kutive. Subjektet politike dhe politikanë që i bëjnë këto gjëra, nuk meritojnë respekt”, tha Sela.

Marshi protestues u shoqërua nga forcat policore dhe ajo përfundoi e qetë e pa incidente./AA

COMMENTS