Makinat “kamikaze”: kjo është arma më e fundit ukrainase…

0 minutes, 52 seconds Read

Ushtarët ukrainas hedhin në erë tanket ruse duke përdorur makina bomba të telekomanduara.

Sipas një video të publikuar në mediat sociale fundjavën e kaluar, e cila është pjesë e një dokumentari për Brigadën e 3-të Sulmuese të Veçantë të Forcave të Armatosura të Ukrainës (OSU), mjetet tokësore pa pilot me telekomandë (UGV) të forcave ukrainase fillimisht shpërthejnë dhe më pas ngasin larg objektivave ruse, shkruan Daily Mail.

Në video shihet se ukrainasit po kontrollojnë UGV-në duke përdorur një celular dhe se e kanë shpërthyer në afërsi të një automjeti që i ngjan tankut rus.

Një kanal pro-rus në platformën e komunikimit Telegram shkroi gjithashtu për këto UGV ukrainase dhe pretendoi se ato mund të jenë të rrezikshme për automjetet e blinduara, llogore dhe personelin.

Rusia përdori gjithashtu UGV gjatë luftës në Ukrainë. Katër UGV me emrin “Marker” morën pjesë në luftimet në lindje të Ukrainës vitin e kaluar.

Publikime te ngjashme