Lufta Ukrainë-Rusi po zgjerohet në fronte të reja

4 minutes, 9 seconds Read

Sulmet ukrainase ndaj anijeve ruse në Detin e Zi, dronët në Moskë, sulmi rus në një port ukrainas në Danub afër kufirit rumun, bombardimi i urës Honkar në Krime: të gjitha tregojnë se Rusia dhe Ukraina janë gjithnjë e më të gatshëm për t’i dhënë një dimension të ri luftës, duke e çuar konfliktin në fronte të reja.

Ukraina po vazhdon kundërsulmin që nisi në juglindje rreth dy muaj më parë.

Ndërsa Ukraina është përgjithësisht e rezervuar për sulmet brenda Rusisë, Presidenti Volodymyr Zelensky dhe zyrtarë të tjerë të lartë kanë lënë të kuptohet së fundmi se sulmet në territorin e kontrolluar nga Rusia janë pjesë e një plani për t’i treguar rusëve luftën e nisur nga Kremlini, raporton abcnews.al.

Të dielën, mbrojtja ajrore ruse rrëzoi një dron që po i afrohej Moskës, sipas një njoftimi nga kryetari i bashkisë së qytetit, Sergei Sobyanin. Në të njëjtën kohë, aeroporti Vnukovo, i cili i shërben Moskës, pezulloi përkohësisht fluturimet për arsye sigurie, sipas agjencisë shtetërore ruse të lajmeve Tass.

Javën e kaluar, rusët akuzuan Ukrainën për dy sulme me dronë që dëmtuan një ndërtesë në Moskë.

Në maj, një dron goditi Kremlinin. Rusia gjithashtu po intensifikon sulmet e saj në rajone të ndryshme të Ukrainës. Për një vit, qyteti port i Odessa, jetik para luftës për eksportet e grurit ukrainas, i kishte shpëtuar kryesisht inkursioneve ruse.

Por në tre javë që kur Moska u tërhoq nga një marrëveshje që lejoi Ukrainën të transportonte grurë dhe ushqime të tjera përmes Detit të Zi, forcat ruse kanë goditur vazhdimisht portin, duke dëmtuar objektet dhe rezervat e grurit.

Qëllimi ishte të pengonte çdo përpjekje të Ukrainës për të eksportuar në mënyrë të njëanshme produktet e saj.

Përveç kësaj, raketat ruse kanë goditur portet më të vogla të Ukrainës në lumin Danub ditët e fundit, të cilat ishin një rrugë alternative eksporti për miliona tonë drithë.

Në mes të javës, Kievi publikoi pamjet që pretendonte se ishin nga një sulm me dron në portin e Navarasisk në Detin e Zi, duke neutralizuar anijen ruse Olenegorsky Gornyak, raporton abcnews.al.

Të dielën, forcat ajrore të Ukrainës raportuan se mbrojtja ajrore e vendit rrëzoi 30 raketa dhe 27 dronë gjatë natës. Rusia nisi një sulm ajror në Khmelnytskyi, në Ukrainën qendrore, duke shkaktuar dëme në ndërtesa, por pa viktima.

Igor Konashenkov, një zëdhënës i Ministrisë ruse të Mbrojtjes, pretendoi se Rusia përdori armë precize për të goditur bazat ajrore ushtarake ukrainase pranë qytetit Starokastyniv, si dhe Dubno, në rajonin veriperëndimor të Rivne.

Pavarësisht numrit të lartë të viktimave në ushtritë e të dy vendeve, por edhe mbi civilët ukrainas (sipas Kombeve të Bashkuara mbi 9000 janë vrarë) , bisedimet për t’i dhënë fund luftimeve nuk kanë bërë ende përparim të rëndësishëm.

Kjo është pjesërisht sepse të dyja palët po kërkojnë të fitojnë territor. Presidenti Zelensky ka propozuar një plan paqeje që kërkon një armëpushim rus dhe tërheqjen e Moskës nga i gjithë territori ukrainas, përfshirë Krimenë. Kremlini i refuzon kategorikisht këto kërkesa.

Përfaqësues nga Ukraina dhe rreth 40 vende të tjera u mblodhën në Arabinë Saudite gjatë fundjavës në një përpjekje për një zgjidhje paqeje. Rusia nuk mori pjesë.

Përveç Shteteve të Bashkuara dhe vendeve europiane, në konferencë morën pjesë aleatët e Rusisë, Brazili, Kina, India dhe Afrika e Jugut (e njohur edhe si BRICS), si dhe disa nga shtetet e Gjirit të pasura me naftë që janë përpjekur të mbajnë marrëdhënie të mira me si Ukraina ashtu edhe Rusia gjatë gjithë luftës.

Zyra e presidentit ukrainas komentoi të dielën se takimi ishte një “hap drejt zbatimit praktik të nismave të paqes të propozuara nga Ukraina”. Kina, e cila u shfaq neutrale ishte e hapur ndaj idesë së mbajtjes së bisedimeve të mëtejshme, sipas një zyrtari të Bashkimit Europian.

Rusia do të diskutojë rezultatet e bisedimeve me vendet e tjera të BRICS që morën pjesë në takim, tha për Tass të dielën Sergei Ryabkov, zëvendësministri i Jashtëm i Rusisë, raporton abcnews.al.

Të shtunën, ndërsa bisedimet po zhvilloheshin, një raketë goditi një qendër transfuzioni gjaku në verilindje të Kharkiv.

Ndërkohë dy sulme me raketa ruse në qytetin lindor të Ukrainës, Pokrovsk, duke përfshirë një ndërtesë banimi, shkaktuan të paktën 8 viktima dhe plagosën 67 të tjerë, duke përfshirë 29 oficerë policie, shtatë punonjës të forcave të shpëtimit dhe dy fëmijë./abcnews.al

Publikime te ngjashme