Connect with us

Kosovë

Levizjës Vetëvendose i largohet një asambliste në Prizren!

Published

on

Lëvizja Vetevëndosje në Prizren ka mbetur me një anëtare më pak në Kuvendin Komunal.

Asimblistja Nazife Kokollari-Tahiri, ka njoftuar se është larguar nga Lëvizja Vetëvendosje dhe tani do të vazhdojë rrugëtimin e saj politik brenda asamblesë si anëtare e pavarur.

“Te nderuar miq, shoke dhe dashamire dhe ju aktiviste te devotshem te Levizjes,të cilet me voten tuaj me dhate besimin ne mandatin e dyte rresht qe te jem zeri dhe brenga juaj brenda asamblese komunale, dua te ju njoftoj mbi vendimin tim, qe rrugetimin tim politik brenda asamblese do ta vazhdoj si anetare e pavarur, por ne maksimum e perkushtuar qe te jem zeri i gjithesecilit prej jush per te shpalosur brengat dhe kerkesat tuaja kundrejt egzekutivit aktual qe me propozimet tona tua lehtesojme perditshmerine tuaj si ne aspektin infrastrukturor e poashtu edhe ne ate te mireqienjes sociale dhe ekonomike”, ka njoftuar Kokollari- Tahiri.

Ajo thotë se arsyet dhe shkaqet të cilat e sollën para një vendimi aspak të lehtë për të, janë të shumta dhe kanë një kronologji.

Shkrimi i plotë:

Te nderuar miq, shoke dhe dashamire dhe ju aktiviste te devotshem te Levizjes,të cilet me voten tuaj me dhate besimin ne mandatin e dyte rresht qe te jem zeri dhe brenga juaj brenda asamblese komunale, dua te ju njoftoj mbi vendimin tim, qe rrugetimin tim politik brenda asamblese do ta vazhdoj si anetare e pavarur, por ne maksimum e perkushtuar qe te jem zeri i gjithesecilit prej jush per te shpalosur brengat dhe kerkesat tuaja kundrejt egzekutivit aktual qe me propozimet tona tua lehtesojme perditshmerine tuaj si ne aspektin infrastrukturor e poashtu edhe ne ate te mireqienjes sociale dhe ekonomike.
Aresyet dhe shkaqet te cilat me sollen para nje vendimi aspak te lehte per mua jane te shumta, dhe kane nje kronologji.

Une si anetare e aktiviste shumevjeqare e Levizjes dhashe gjithqka nga vetja qe Levizjen si ideologji dhe subjekt me program e vizion ta shihja ne piadestal duke udhehequr me vendin dhe qytetin ne te cilin jam lindur dhe rritur.

Mundi dhe perkushtimi im dhe i shume e shume aktivisteve tane u shperblye dhe tanime kishim arritur te sjellim ndryshim dhe ti fitonim zgjedhjet komunale ne Prizren ne vitin 2017,mirepo ajo qka pame gjate ketyre kater viteve me kryetar Mytaher Haskuken la shume per te deshiruar, sepse kishim nje kryetare komune i cili u tregua mjafte i brishte dhe lehte i imponuar nga nje grup personash te cilet interesin personal e kishin paresor dhe tanime ky pushtet nuk identifikohej fare me parimet e Levizjes edhe pse Levizjen e kishin perdorur si mjet dhe mundesi per te ardhur ne pushtet.

E per te mos mjaftuar kjo ne zgjedhjet e mbrendshme brenda deges se Levizjes te cilat u mbajten pak para zgjedhjeve lokale, kem pasur rastin te shohim se sa joparimor dhe jodemokratit u shperfaqen eksponente te rendesishem te subjektit duke rikandiduar Mytaher Haskuken si kandidat per kryetar ne menyre kunderstatutore, perkunder faktit qe me votat e delegateve te deges ai veqse e kishte humbur kete te drejte,por u riemerua dhe la te zhgenjyer nje numer mjaft te madh aktivistesh te devotshem te Levizjes.

Qendrimin te cilin e kisha per kandidaturen e Haskukes, si duket nuk i pelqeu atij dhe grupit te tij dhe me tu emeruar si kandidat i Levizjes ne zgjedhjet e fundit lokale kerkoi qe une te perjashtohem nga lista e kandidateve per asamble komunale, vetem e vetem qe mendimi im ishte ndryshe ne preference kandidature, edhe pse ishte legjitim dhe i arsyeshem.

Mirepo besimin qe me dhane qytetaret per te fituar mandatin e dyte rresht deshmoi fuqine time politike edhe pse modeste por mjafte me vlere per subjektin.

Ajo qka me shtyu fuqishem qe te marre kete vendim qe pas shume vitesh te largohem nga Levizja, jane personat dhe pergjegjesit kryesore te deshtimit dhe humbjes se zgjedhjeve te cilet se fundmi ne diten kur u konstituua kuvendi me emerimin e kryesueses, aluduan dhe stigmatizuan ne emrin tim personal duke lansuar ne portalet lokale lajme te rreme dhe te pabaza, edhe pse ne realitet personat ne fjale, qe ne kete rast jane anetare te kuvendit brenda grupit te Levizjes, paraprakisht interesin e vetem e kishin berjen e kuorumit, e jo zgjedhjen e kryesuesit nga radhet e Levizjes sepse e dinin shume mire qe nuk i kishin numrat.

Ajo qka me ben te dyshoj dhe te vendos ti ndaj rruget me Levizjen eshte mos gadishmeria per te marre mbi supe pergjegjesit per humbje dhe mos reflektim nga anetare te deges dhe bartes te proceseve dhe fushates, e te cilet se fundmi edhe vishen me kompetenca per te koordinuar punet ne ristrukturimin e deges dhe pikave, pra te njetit qe deshtuan dhe ngulfaten demokracine brenda deges duke vepruar te izoluar ne grupe e klane dhe me agjenda personale.

Pra shpresa e shume e shume aktivisteve dita dites po venitet, sepse eshte logjike qe pas rezultateve te fundit, duhet hapur rruge kuadrove te reja dhe kualifikuara e me vizion te udheheqin me degen e jo me te njetet figura tash e sa vite, sepse jetojme ne kohera moderne dhe gjdohere duhet kerkuar alternativa e mundesi .

Perjetesisht falenderues aktivisteve te vertete te Levizjes, e juaja Nazife Kokollari Tahiri!

Advertisement
Comments