Legjenda Mike Tyson feston ditëlindjen e 54, disa të dhëna për karrierën e tij

HomeSportSporti ndërkombëtar

Legjenda Mike Tyson feston ditëlindjen e 54, disa të dhëna për karrierën e tij

Mike Tyson ka lindur pikërisht më 30 qershor të vitit 1966 dhe sot feston ditëlindjen e 54. Ai është një ish-boksier profesionist amerikan, i cili konkurroi nga 1985 deri në 2005.

Legjenda mbretëroi si kampion i padiskutueshëm i peshave të rënda botërore dhe mban rekordin si boksier më i ri për të fituar titullin me 20 vjet, 4 muaj dhe 22 ditë.

Tyson fitoi 19 ndeshjet e tij të para profesionale me nokaut, 12 prej tyre në raundin e parë. Ai fitoi titullin WBC në vitin 1986 pasi mbylli Trevor Berbick në dy raunde, dhe shtoi titujt WBA dhe IBF pasi mposhti James Smith dhe Tony Tucker në 1987.

Loading...

COMMENTS