fbpx

Lavrov thotë se NATO dhe BE po formojnë një “koalicion” për t’i shpallur luftë Rusisë

HomeLajmeBota

Lavrov thotë se NATO dhe BE po formojnë një “koalicion” për t’i shpallur luftë Rusisë

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov ka akuzuar NATO-n dhe BE-në se po formojnë një “koalicikon” dhe po përgatiten të luftojnë me Moskën.

Duke komentuar aspiratat e Ukrainës dhe Moldavisë për t’u integruar në BE, Lavrov tha se unioni nuk është një bllok politiko-ushtarak, sikurse NATO.

Por sipas tij, retorika e përdorur në BE po bëhet agresive dhe rusofobe. Këto deklarata, Lavrov i ka bërë në një konferencë të përbashkët me homologun e tij në Azerbaixhan.

Ditën e djeshme, Këshilli Evropian i dha dritën jeshile Ukrainës dhe Moldavisë për të marrë statusin e vendit kandidat në union.

COMMENTS

x