fbpx

Lajçak i ankohet qeverisë se pse nuk e lejoi Petkoviçin të futet në Kosovë?

HomeLajmeKosovë

Lajçak i ankohet qeverisë se pse nuk e lejoi Petkoviçin të futet në Kosovë?

Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës e Serbisë, Miroslav Lajçak, ka thënë vizita e Petar Petkoviç drejtor i të ashtuquajturës Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, nuk duhej ndaluar, shkruajnë mediat në Serbi.

Petkoviç me 12 tetor njoftoi se ka provuar të futet në Kosovës, dhe ka aplikuar për leje ashtu siç është procedura, por i është ndaluar kalimi i kufirit në pikën kufitare mes Kosovës e Serbisë.

Lajçak, në një letër drejtuar Zyrës për Çështje Koordinuese në Procesin Negociator (KORD), theksoi se vizita e fundit e Petkoviç në Kosovë, me rastin e kurorëzimit të Patriarkut Porfiri, është dashur të lejohet.

Kjo për arsye se, siç thotë Lajçak, “ishte kërkuar në përputhje me të gjitha marrëveshjet”, shkruan gazeta pranë qeverisë serbe “Novosti”, duke iu referuar qarqeve diplomatike.

Petkoviç, pasi autoritetet në Kosovës ia ndaluan hyrjen e kishte njoftuar Lajçakun menjëherë.