Kush janë njësia misterioze ukrainase që po e shkatërron armikun! “Shamanët” që tashmë kanë hyrë në Rusi

3 minutes, 48 seconds Read

“Shamanët” ukrainas – një njësi misterioze, më elitarja e komandove ukrainase, u konfirmoi gazetarëve se ata kanë marrë pjesë në aksione në territorin e Rusisë deri më tani.

Kjo është njohja e parë zyrtare që njësitë e këmbësorisë nga Ukraina operuan përtej kufijve pas pushtimit rus të Ukrainës, shkruan Demokracia.com.

Në raportin e British Times, dy anëtarë të Divizionit të 10-të të Forcave Speciale përshkruan disa nga aksionet e tyre luftarake në të gjithë Ukrainën, madje edhe në territorin e vendit nga vijnë sulmet.

Identiteti i tyre është i mbrojtur, fytyrat e tyre janë të fshehura, dihen vetëm pseudonimet e tyre – “I pashmi dhe “Njëzet e dyshi”. Njësia e tyre, e quajtur zyrtarisht “Batalioni i Shamanit”, u trajnua nga forcat speciale perëndimore dhe fitoi përvojë lufte duke luftuar përkrah homologëve perëndimorë në Afganistan.

Shamanët u trajnuan për ulje dhe operacione speciale, duke përdorur parashuta, zhytje dhe qitje, kurse “I pashmi” dhe “Njwzet e dyshi” thanë se ishin krejtësisht të befasuar nga fillimi i pushtimit rus. “Çdo ditë na thoshin se pushtimi do të fillonte nesër dhe atëherë kjo nuk do të ndodhte”, tha “I pashmi”. “Kur më në fund filloi, nuk u besova atyre”.

Njësia u sulmua në ditën e parë. Ata u vendosën me urgjencë në pozicionet në aeroportin Hostomel, ku zmbrapsën sulmin e forcave speciale ruse. “Ne zumë pozicione në hangare dhe kazerma dhe u angazhuam në një shkëmbim zjarri që zgjati katër orë, derisa u zëvendësuam nga njësitë e Gardës”, e përshkroi ai ditën e parë të luftës, të cilën ai e kujton si “kaos të plotë”, ndërsa ushtria ukrainase a ende përpiqej të koordinote mbrojtjen tuaj. Por në fund, beteja ishte vendimtare – aeroporti mbeti në duart e Ukrainës dhe forcave ruse nuk iu dha ura ajrore shumë e nevojshme për të furnizuar trupat e tyre në sulmin ndaj Kievit.

Shamanët më pas u zhvendosën në fshatin Moshchun, ku ndaluan një përpjekje të këmbësorisë ruse për të kaluar lumin Irpin, një pikë kyçe në mbrojtjen e Kievit. Pritën që ushtarët rusë të hynin në qendër të fshatit dhe më pas u hodhën në sulm, transmeton Demokracia.com.

“Ne qëlluam nga 5-10 metra”, tha “Njëzet e dyshi”. “Ne jemi përpjekur gjithmonë të qëndrojmë afër – t’i kapim për brez – sepse në atë rast ata nuk mund të përdorin artilerinë e tyre. Ata kanë shumë më shumë artileri se ne, por morali i tyre është shumë i ulët”.

Ushtria ukrainase deri më tani është mbështetur shumë në forcat e saj speciale për të mbrojtur vendin. Shamanët morën pjesë në çdo betejë në mbrojtjen e Kievit dhe kryen sulme guerile ndaj trupave ruse që më vonë u tërhoqën nga veriperëndimi i vendit – nga Çernobili në Bjellorusi.

Forcat speciale përdoren për të përgatitur ushtarët e rregullt për operacione, për të ngritur moralin e tyre, për t’u treguar se si duhet në pozicionet e tyre ose si t’i mbështesin ata me zjarr ndërsa ata shkojnë vetë në sulm. “Në rast se nuk kemi burime të mjaftueshme, forcat speciale vijnë dhe organizojnë një luftë në vijën e parë”, tha ai.

“Ne sjellim pajisje komunikimi, pajisje për nxjerrjen e të plagosurve, futemi para këmbësorisë dhe dalim pas saj, koordinojmë çdo element në mjedis”.

Duke pasur parasysh se sa të kudondodhur janë, nuk është çudi që ata pësuan humbjet më të rënda midis të gjitha trupave ukrainase. Ata thonë se rreth gjysma e miqve të tyre janë vrarë javët e fundit ndërsa beteja për Donbasin përparon.

“Ne kemi mjaft njerëz, por nuk kemi armët e duhura për të gjithë”, tha “Njëzet e dyshi”.

“Kjo është një luftë artilerie dhe aviacioni, na duhen më shumë nga të dyja”.

Para luftës, “I pashmi” po planifikonte një karrierë në IT dhe “Njëzet e dyshi” donte të hapte një zinxhir të palestrave. Ata të dy iu bashkuan ushtrisë tetë vjet më parë, kur ishin vetëm 18 vjeç. “Unë po luftoj sepse dua të shoh diçka tjetër, jetën civile. Se brezi i ardhshëm nuk duhet të luftojë në luftën ruse”, tha ai.

Publikime te ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *