fbpx

Kurti tregon detaje rreth takimit me Macron: “I tham atij se propozimi franko-gjerman është bazë e mirë”

HomeLajmeKosovë

Kurti tregon detaje rreth takimit me Macron: “I tham atij se propozimi franko-gjerman është bazë e mirë”

Për Albin Kurtin propozimi franko-gjerman për marrëveshje me Serbinë është “bazë e mirë”.

Këtë mendim të tij për draftin e projektuar nga këshilltarët Emmanuel Bonne dhe Jens Plotner, ia ka thënë edhe presidentit francez, Emmanuel Macron, në një takim në Paris, bashkë edhe me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani.

“Potencuam se Kosova ka propozuar kornizën e përgjithshme të marrëveshjes, ndërsa propozimi franko-gjerman shërben si bazë e mirë për diskutime të mëtejshme”, shkruan Kurti t’i ketë kumtuar në takim Macron-it.

Kurti e Osmani takuan Macron-in në Pallatin Elysee, në vigjilje të Forumit për Paqe që mbahet në kryeqytetin francez me 11 dhe 12 nëntor.

“Në takimin e përbashkët me Presidenten Osmani, biseduam për thellimin e marrëdhënieve bilaterale në mes të dy shteteve, dialogun për marrëveshje Kosovë-Serbi, si dhe zhvillimet e fundit”, shkruan në Facebook Kurti.

Ai gjithashtu ka sqaruar se në këtë takim është theksuar edhe se “Republika e Kosovës është partnere e besueshme e Republikës së Francës dhe aleatëve të tjerë euroatlantik”.

“Falënderuam Presidentin Macron për angazhimin e Francës, në bashkëpunim me Gjermaninë, për dinamizimin e procesit të dialogut dhe ritheksuam përkushtimin e plotë të Republikës së Kosovës në këtë proces, të bazuar në ruajtjen e rendit kushtetues, sovranitetit, integritetit territorial e marrëdhënieve të mira fqinjësore”.

Në propozimin franko-gjerman thuhet se në vitin 2023 duhet të nënshkruhet marrëveshja e dytë për normalizim të marrëdhënieve, pas asaj të vitit 2013, me të cilën Serbia faktikisht e pranon realitetin e Kosovës shtet të pavarur, por nuk e njeh formalisht.

Në një fazë të mëvonshme, hipotetikisht pas 10 vitesh, atëherë kur BE-ja është e gatshme të zgjerohet dhe ta përfshijë Ballkanin perëndimor, arrihet marrëveshja për njohje të ndërsjellë, si parakusht i të dy shteteve për anëtarësim në BE.