fbpx

Kurti – SBAShK-ut: “Nuk shantazhohemi, 3/4 e fëmijëve janë analfabetë funksionalë”

HomeLajmeKosovë

Kurti – SBAShK-ut: “Nuk shantazhohemi, 3/4 e fëmijëve janë analfabetë funksionalë”

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se është kërkesë absurde e SBAShK-ut për ndarjen e 100 eurove çdo muaj deri të procedohet ligji i pagave.

Sipas tij, në një Kosovë me të cilën testet e PISA-s po e nxjerr 3/4 e fëmijëve si analfabetë funksionalë, “ta shantazosh qeverinë është papërgjegjësi absolute”.

Shefi i qeverisë deklaroi se nuk shantazhohen nga askush pasi shteti nuk krijohet nga shantazhet.

“Nëse kryetari i BSPK-së thotë se nuk jam më kryetar unë e takoj kryetarin. Si kryeministër unë e takoj kryetarin e BSPK-së. Ai është zgjedhur në një kongres të BSPK-së, të cilët më kanë ftuar edhe mua. E kam për detyrë dhe bindje që ta takoj kreun e BSPK-së. Greva është instrument legjitim sindikal, por hapi i fundit jo i pari. 50 eurot që do t’i japim për punëtorët publik nga muaji shtator për këtë vit në muajt fiskalë”.

“Kjo s’ka të bëjë me ligjin për paga që do ta sjellim në Kuvend. Kjo është për përballje me inflacionin, jo për ligjin e pagave. Kërkesa absurde e 100 eurove në arsim deri te projektligji i pagave, është bërë që të krijohet projektligji do të kemi edhe më shumë se kaq. Me një Kosovë me të cilën testet e PISA-s po na nxjerrin 3/4 e fëmijëve si analfabetë funksionalë ta shantazosh qeverinë është papërgjegjësi absolute. Ne nuk shantazhohemi”, theksoi Kurti në një konferencë për media.

x